Film dokumentalny z Wojciechem Jaruzelskim

Film dokumentalny z Wojciechem Jaruzelskim

3 października 2014 0 przez Karol

24 lata temu, Klaus Dörries podjął decyzje o tym, aby sfilmować i nakręcić dokument o Generale Jaruzelskim, jednak premiera tego filmu w Polsce miała miejsce dopiero 30 września, czyli w ostatni poniedziałek. Pokaz premierowy odbywał się w ramach imprezy Szczecin European Film Festival, seans został powtórzony również następnego dnia.

Dokument „Jak sfilmować prezydenta” to półgodzinny film, na którym można zobaczyć już w pierwszych scenach rozmowę z szefem Kancelarii Prezydenta, który mówi niemieckiej ekipie co takiego może zostać sfilmowane, a co nie oraz jak dokładnie ma wyglądać proces nagrywania materiału. Tak jak już w tego typu przypadkach bywa filmowcy nie stosują się ściśle do zaleceń i tak właśnie było i tym razem. Dörries na swoim materiale filmowym uwiecznił dzień z życia pracy prezydenta, podczas którego można było zobaczyć chociażby wręczanie nominacji sędziowskich. Ponadto warto zauważyć, że film również ukazuje jeszcze inną stronę prezydenckiego życia, bardziej zza kulis. Autor dokumentu w trakcie jego realizacji zdecydował się również na zadanie Jaruzelskiemu pytania związanego z decyzją o wprowadzeniu stanu wojennego. Wojciech Jaruzelski starał się ukazywać wizerunek swojej osoby w taki sposób w jaki chciał być odbierany przez zachodnie media, opowiadając o kulturze Jaruzelski w sposób wręcz nienaturalny zachwyca się Wajdą, Zanussim czy Fellinim. Warto jednak zauważyć, że film posiada bardzo dużą wartość jeżeli chodzi o materiał, który jest w stanie ukazać etykietę oraz procedury, które są związane z urzędem prezydenckim z tamtego okresu.

Film został dwukrotnie ukazany w Instytucie Pamięci Narodowej w Szczecinie, podczas nich uczestniczył również reżyser całego przedsięwzięcia. Opowiadał on jak wyglądał proces powstawania filmu oraz o tym jak po jego nakręceniu został mu odebrany materiał filmowy, ale na szczęście zwrócono go po kilku miesiącach. Niestety ani polska telewizja, ani telewizja niemiecka nie zgodziła się na to, aby zgodzić się na emisję tego dokumentu. Film jednak był ukazywany w wielu europejskich kraja oraz w samych Stanach Zjednoczonych, gdzie uzyskał względnie dobre oceny w mediach oraz popularność w niektórych kręgach.

Reżyser filmu „Jak sfilmować prezydenta?” – Klaus Dörries był studentem Uniwersytetu Sztuki w Berlinie. Aktualnie pracuje jako niezależny wydawca oraz reżyser, jest on również docentem w Wyższej Szkole DEKRA w Berlinie, na wydziale montażu i postprodukcji oraz historii filmu.

0 0 votes
Daj ocenę