Filharmonia zostanie najlepszym obiektem architektonicznym Europy?

Filharmonia zostanie najlepszym obiektem architektonicznym Europy?

8 października 2014 0 przez Karol

Od roku 1987 roku, co dwa lata Fundacja im. Miesa van der Rohe w Barcelonie wraz z Komisją Europejską przyznaje nagrody z dziedziny architektury. Wśród nominowanych w tym roku siedmiu budowli znalazła się również Filharmonia im. M. Karłowicza w Szczecinie.

Jest to jedna z najbardziej prestiżowych nagród z dziedziny architektury w Unii Europejskiej, zaś pełna nazwa nagrody wręczanej przez Fundację im. Miesa van der Rohe to „European Union Prize for Contemporary Architecture”. Nagroda jest przyznawana co dwa lata i otrzymuje ją najlepszy projekt, który został zrealizowany w przeciągu właśnie dwóch lat. Laureaci wraz z wyróżnionymi otrzymają rzeźbę, na której będzie widniał zaprojektowany przez Miesa van der Rohe budynek Pawilonu Niemieckiego z Wystawy Światowej w 1929 roku w Barcelonie. Poza samym uznaniem nominowane budowle będą walczyć również o nagrodę pieniężną. Zwycięzca otrzyma 60 tysięcy euro, zaś wyróżnione projekty 20 tysięcy euro. Chociaż tak naprawdę te pieniądze są traktowane tutaj tylko wyłącznie jako dodatek.

Najbardziej istotną kwestią w tym zestawieniu jest to, że wszystkie budynki, które zostały w nim ujęte już są w zasadzie zwycięzcami, z tejże racji, że jest to zestawienie najlepszych obiektów architektonicznych w całej Unii Europejskiej. Laureatem nagrody w 2013 roku został gmach sali koncertowej Harpa w Reykjaviku, który został zaprojektowane przez duńsko-islandzkiego artystę Olafura Eliassona oraz pracownie Henning Larsen Architects i Batteriid Architects.

Kandydaci, którzy mogą walczyć o nagrodę, wpierw muszą zostać zgłoszeni przez organizację i instytucję z danego kraju. W Polsce zajmuje się tym Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej i Stowarzyszenie Architektów Polskich. W krajowych eliminacjach wzięło udział trzynaście obiektów, jednak w przyszłym rok Polska będzie reprezentowana tylko przez siedem z nich, a w tym właśnie Filharmonię Szczecińską imienia Mieczysława Karłowicza.

Filharmonia Szczecińska została zaprojektowana przez studio z Barcelony, Estudio Barozzi – Veiga, które zajęło się projektem po zwycięstwie w międzynarodowym konkursie architektonicznym.