Emigrant chce zostać Prezydentem Szczecina

Emigrant chce zostać Prezydentem Szczecina

17 października 2014 0 przez Karol

Przemysław Urbański, kandydat na Prezydenta z komitetu Wygrajmy Szczecin w swoim programie zapisał między innymi, że zależy mu na rewitalizacji śródmieścia, przejrzystości życia publicznego, zwiększenia skali decyzyjności obywateli Szczecina oraz wsparcie lokalnych przedsiębiorców.

Przemysław Urbański to 37 letni analityk systemów komputerowych. Gdy miał 24 lata ukończył szczecińską uczelnie i zdecydował się na wyjazd na emigrację zarobkową. Przez ten okres zdobywał doświadczenie zawodowe w Zurychu, Londynie, Cambridge oraz Frankfurcie nad Menem. Spędził również trzy lata podróżując po wielu przeróżnych zakątkach świata takich jak Indie, Nepal, Senegal, Tajlandia, Kenia, Tanzania. Podczas swych licznych podróży zdarzało mu się również pracować w formie wolontariatu, tworzący przy tym wsparcie informatyczne dla międzynarodowych organizacji humanitarnych jak Volunteer Tibet, Calcutta Rescue, Tostan.

Po powrocie do Polski w 2011 roku zdecydował się na nawiązanie nieformalnej współpracy ze Stowarzyszeniem Sieć Obywatelska Watchdog Polska. Przemysław Urbański stworzył dla stowarzyszenia nieodpłatnie „Totalny Rejestr Umów Publicznych”

Kandydat na stanowisko Prezydenta Szczecina twierdzi, iż zdecydował się na kandydowanie ze względu na to, że on sam, tak jak wiele innych osób ze Szczecina nie ma na kogo głosować. Za to aktualna władza bardzo nie podoba się Przemysławowi i nie chce, aby była ona kontynuowana. Kandydat na temat swoich konkurentów do stanowiska na Prezydenta wypowiada się w taki sposób:

Kandydaci partyjni są tak słabi jak partie, z których się wywodzą, często nie mają przygotowania merytorycznego, ani własnego pomysłu na Szczecin – swoje propozycje programowe zaczerpnęli prosto z postulatów organizacji pozarządowych lub zasłyszanych rozwiązań, w tym z naszego programu. Niosą je w tej kampanii na wyborczych sztandarach, ale podczas swojej dotychczasowej działalności politycznej, kiedy mieli szansę się wykazać, zrobili niewiele, żeby je realizować.

Przemysław Urbański wydał zobowiązanie, na którym napisał co planuje zrealizować jako kandydat Szczecina:

Jako kandydat na Prezydenta Miasta Szczecin, zamierza zapewnić:

1. Faktyczną przejrzystość życia publicznego w tym m.in. publikację rejestru wszystkich wydatków Miasta i gwarantowany dostęp do informacji publicznej. Podniesienie standardów pracy wydajności administracji publicznej w celu zmniejszenia deficytu budżetu miasta,
2. Wsparcie lokalnych przedsiębiorców, m.in. poprzez stworzenie Inkubatora Przedsiębiorczości, czyli miejsca gdzie młodzi przedsiębiorcy będą mieli możliwość nieodpłatnego najmu biurek systemie open space, aby mogli wzajemnie się inspirować i budować zespól do wspólnych projektów biznesowych,
3. Zwiększenie skali decyzyjności obywateli Szczecina m.in. poprzez utworzenie oddzielnego biura ds. partycypacji społecznej. Wdrożenie rzeczywistych konsultacji społecznych zarówno w kwestiach wydatków publicznych i inwestycji, jak i projektowania przestrzeni publicznej przyjaznej mieszkańcom, a także rozwiązywania problemów społecznych. Modyfikacja struktury Rad Osiedli, aby ich działalność wychodziła naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców,
4. Rewitalizację śródmieścia mająca na celu przede wszystkim jego ożywienie i zasiedlenie, m.in. poprzez aktywizację społeczną, pracę socjalną, poprawę bezpieczeństwa zrównoważony transport przy mniejszym udziale ruchu samochodowego, tak aby życie w śródmieściu stało się atrakcyjne.

Warto przemyśleć dokładnie swój głos, ponieważ wybory samorządowe odbędą się za niecały miesiąc, a dokładnie 16 listopada 2014 roku.