Dworzec Główny zostaje zamknięty!

Dworzec Główny zostaje zamknięty!

22 listopada 2014 roku Dworzec Główny w Szczecinie przestanie funkcjonować i jego miejsce zajmie dworzec tymczasowy. Dworzec Główny nie będzie funkcjonował prawie przez rok czasu. Tymczasowy dworzec główny jest ulokowany przy ulicy Kolumba 86, a co za tym idzie bardzo blisko Dworca Głównego.

Według informacji, które wydało PKP S.A. w swoim komunikacie prasowym, dworzec tymczasowy spełnia wszystkie warunki związane z funkcjonalnością, aby zapewnić komfort pasażerom. Podróżujący będą mogli zakupić bilet w 7 okienkach, z czego 5 będzie należeć do PKP Intercity, zaś 2 do spółki Przewozy Regionalne. Ponadto na dworcu tymczasowym, podobnie jak na głównym znajdą się dwa biletomaty. W budynku również znajdzie się poczekalnia przeznaczona dla podróżnych, zaś w pobliżu pomieszczenia dworca, ale ciągle w tym samym budynku, będzie można skorzystać z usług gastronomiczno handlowych pod postacią kantorów, sklepów spożywczych, stoisk z prasą oraz lokali gastronomicznych. Będzie również funkcjonował punk informacji turystycznej.

Jak dojść do dworca tymczasowego?

Na szczęście dojście do nowego dworca nie będzie wcale takie trudne i PKP S.A. o to zadbało, wprowadzając specjalne oznakowanie, aby podróżni mogli z łatwością skorzystać z nowego obiektu. Przedstawiciele PKP S.A. w swoim komunikacie jasno opisali to jaką pomoc uzyskają podróżni:

Tablice informujące, jak dojść do dworca, znajdą się we wszystkich najważniejszych punktach, czyli między innymi na elewacji dotychczasowego budynku, na peronach, przy dwóch wejściach na kładkę od strony ul. Kolumba, nad wejściem do dworca tymczasowego. Łącznie będzie to ponad 10 tablic.

Pracownicy pomogą Ci znaleźć dworzec

Od 21 listopada 2014 roku, czyli dzień przed uruchomienie dworca tymczasowego zostaną powołania mobilni informatorzy, którzy będą służyć pomocą podróżnym. Pasażerowie będą mogli skorzystać z ich pomocy w godzinach:

  • 06:00-22:00 21 listopada
  • 05:00-22:00 22-23 listopada
  • 06:00-20:00 przez okres następnych dwóch tygodni

Osób, które będą piastować te stanowiska będzie łącznie czterech, z czego jedna osoba będzie znajdowała się przy dotychczasowym dworcu, jedna przy zejściu z kładki przy ulicy Kolumba oraz dwie osoby na peronach. Każdy informator będzie ubrany w specjalną, żółtą kamizelkę, na której będzie widniał napis „Zapytaj mnie o dworzec”. Warto również zauważyć, że pasażerowie korzystający z usług PKP będą mogli również liczyć na specjalne ulotki, na których znajdzie się mapa. Dodatkowo trzeba też wspomnieć, że o zmianach związanych z organizacją ruchu wokół szczecińskiego dworca już teraz można usłyszeć poprzez megafony.

Jak wygląda inwestycja?

Wojciech Rokicki, Zastępca Dyrektora Departamentu Inwestycji w Spółce opowiada o tym jak poważną inwestycją jest modernizacja szczecińskiego dworca:

Modernizacja dworca Szczecin Główny to inwestycja ubiegająca się o współfinansowanie ze środków Unii Europejskiej, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. To jednocześnie jeden z największych projektów realizowanych obecnie przez PKP S.A. Pod koniec przyszłego roku w Szczecinie powstanie nowoczesny i funkcjonalny dworzec, o wysokim standardzie obsługi podróżnych.

Obiekt będzie całkowicie przebudowany. Prace z tym związane będą obejmować chociażby remont peronów I oraz IV, ponadto budowę nowej kładki, wraz ze schodami, stałymi, ruchomymi oraz windami. Wejście na kładkę będzie odbywało się poprzez ruchome schody i będzie można się tam dostać bezpośrednio z budynku dworca. Część aktualnego obiektu zostanie wyburzona, a w jego miejscu powstanie całkowicie nowy budynek z dwoma kondygnacjami. Całkowitej przebudowie ulegnie również reszta dworca. Zmodernizowany Dworzec Główny w Szczecinie będzie charakteryzował się tym, że w pełni zostanie podporządkowany potrzebom osób niepełnosprawnych oraz tych, którzy posiadają wszelkie trudności z przemieszczaniem się.

Prace związane z modernizacją dworca w Szczecinie mają potrwać do końca następnego roku.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany.