Dla kogo będą programować studenci ze Szczecina?

Dla kogo będą programować studenci ze Szczecina?

1 października 2014 0 przez Karol

W specjalnym laboratorium, które jest wyposażone w przeróżnej maści platformy sprzętowe firmy Samsung, studenci z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie będą uczyli się tam tworzyć aplikację na trzy odrębne platformy. Będą również mogli dowiedzieć się tego jak odnieść sukces w branży ICT. Pierwszy w regionie zachodniopomorskim projekt partnerstwa biznesu ze środowiskami akademickimi, czyli Samsung LABO właśnie wystartował.

30 września 2014 roku, jeden dzień po oficjalnych obchodach związanych z rozpoczęciem roku akademickiego na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznych w Szczecinie, została zainaugurowana działalność pilotażowej edycji programu Samsung LABO. Jak na razie jest to pierwsza inicjatywa tego typu w regionie województwa zachodniopomorskiego. Inicjatywa stawia w głównej mierze na współpracy pomiędzy środowiskami akademickimi a biznesem. Samsung decydując się na swój projekt chce zauważyć, że poziom edukacji formalnej na uczelniach wyższych jest niewystarczający oraz jak na dzisiejsze standardy jest on niedopasowany do rynku pracy. Stopa bezrobocia w województwie zachodniopomorskim według statystyk z lipca 2014 roku wynosiła 15,3%. Eksperci zwracają uwagę, że może to również wynikać z tego, że aktualnie pracodawcy, którzy działają prężnie w branży ICT nie są w stanie znaleźć wykwalifikowanej kadry pracowniczej, która posiadałaby kompetencje technologiczne i umiejętności miękkie, które są wymagane na tego typu stanowiskach.

Hadrian Baumann, prezes Samsung Electronics Polska na temat tej inicjatywy wypowiada się w sposób następujący:

Nasz projekt to niewątpliwie szansa dla studentów kierunków technicznych wchodzących na rynek pracy. Dokształcając młodych ludzi w dziedzinach STEM (science, technology, engineering, mathematics), czyli w zakresie nauk ścisłych, i promując te nauki, Samsung Electronics Polska chce przyczyniać się do zasypywania luki kompetencyjnej na rynku pracy, o której coraz głośniej wspominają eksperci zajmujący się edukacją i zatrudnieniem. Chcemy wykształcić młode kadry specjalistów i przygotować ich do zawodów przyszłości, z którymi już niedługo będą mieli okazję się zetknąć.

W pilotażowym programie Samsung LABO na początku weźmie udział 50 pionierów, którzy będą rekrutowani z Wydziałów Informatyki i Elektrycznego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Mają być to zdolni, młodzi studenci ostatnich roków. Już teraz czekają na nich specjalne stworzone dla nich laboratorium, które zostało wyposażone w sprzęt marki Samsung oraz w oprogramowanie, które jest niezbędne do tego aby móc tworzyć aplikację na trzy platformy, czyli Android, Tizen oraz SmartTV. Warto również wspomnieć, że studenci otrzymają również dostęp do specjalnej i wydzielonej strefy roboczo-wypoczynkowej, w której po godzinach zajęć będą mogli dalej pracować nad swoimi projektami, modyfikując bądź rozwijając je.

Rektor Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, prof. dr hab. inż. Włodzimierz Kiernożyczki o projekcie Samsung LABO oraz studentach, którzy będą chcieli uczestniczyć w tym projekcie mówi tak:

Samsung LABO to szansa dla młodych inżynierów, którzy chcą rozwijać swoje kompetencje oraz wyprzedzić konkurencję w nowych realiach rynku pracy. Wierzymy, że program Samsung uruchomiony dziś na naszej uczelni, zaktywizuje ich do rozwoju własnych pomysłów i zachęci do próby wykreowania przyszłości dla siebie i innych. Samsung LABO to także ogromna szansa dla rozwoju najnowszych technologii w naszym regionie. Dzięki młodym, wyspecjalizowanym kadrom inżynierów, o wiele łatwiej będzie nam odkryć dla całej Polski ten drzemiący w naszym regionie potencjał.

Semestralny kurs dokształcający, w ramach jak na razie pilotażowej edycji programu Samsung LABO, ma być prowadzony przez specjalistów, którzy pochodzą z z centrum badawczo-rozwojowego Samsung oraz praktyków biznesowych. Kurs ma zostać podzielone na sześć bloków zajęciowych. Studenci ZUT podczas zajęć, które zorganizuje Samsung będą rozwijać się nie tylko w zakresie kompetencji STEM, ale również będą wyrabiać umiejętności miękkie, które na aktualnym rynku pracy są bardzo poszukiwane przez wielu pracodawców.