Czy w Szczecinie będzie funkcjonował jednorazowy bilet elektroniczny?

Czy w Szczecinie będzie funkcjonował jednorazowy bilet elektroniczny?

20 listopada 2014 0 przez Karol

Aktualnie trwa montaż nowych kasowników w pojazd komunikacji miejskiej. Pojazdy komunikacji miejskiej zostaną zaopatrzone w 1668 kasowników, które będą obsługiwać bilet elektroniczny. Za nim jednak do tego dojdzie urzędnicy chcą wiedzieć czy system jest sprawny, dlatego wypowiadają się w taki sposób:

Zanim odbierzemy system przeprowadzamy testy. Termin nie jest zagrożony

Dariusz Wołoszczuk z Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego tłumaczy jak będzie wyglądało funkcjonowanie jednorazowego biletu elektronicznego w Szczecinie:

W momencie wejścia do pojazdu i odbicia biletu, system będzie pobierał opłatę za całą długość trasy, na przykład od pięciu minut do pół godziny w zależności, jaka została do przystanku końcowego i w momencie wysiadania i ponownego odbicia biletu. Opłata będąca różnicą zostanie zwrócona pasażerowi.

Poza samymi kasownikami w pojazdach pojawią się również kamery, które były jak na razie dosyć sporadycznie instalowane. Dodatkowo poza systemem monitoringu wizyjnego znajdzie się w pojazdach również system dynamicznej informacji pasażerskiej, system zliczania potoków pasażerskich oraz system zarządzania flotą.

Aktualnie w okolicach przystanków komunikacji miejskiej w Szczecinie odbywają się pracę, które mają za zadanie ułożyć instalacje elektryczne w wyniku zamontowania 80 tablic dynamicznej informacji pasażerskiej oraz 35 biletomatów stacjonarnych. Przy takich biletomatach poza samym zakupem biletu, przy użyciu gotówki, albo też karty, będzie można chociażby naładować bilet elektroniczny, bądź uzyskać informacje związane z tym jak funkcjonuje komunikacja.

W pojazdach komunikacji miejskiej w Szczecinie zostanie zamontowanych 317 biletomatów. Niektóre z nich będą przeznaczone tylko i wyłącznie do sprzedaży biletów elektronicznych, zaś inne do biletów papierowych.

Pracami związanymi z wdrażaniem jednorazowego biletu elektronicznego zajmuje się konsorcjum GMV Innovating Solutions sp. z o.o. Warszawa praz Grupo Mecanica del Vuelo Sistemas S.A.U. Madryt.