Czy uda im się przywrócić pamięć o Żołnierzach Wyklętych?

Czy uda im się przywrócić pamięć o Żołnierzach Wyklętych?

30 października 2014 0 przez Karol

Fundacja imienia Kazimierza wielkiego chce zebrać pieniądze, aby móc zrealizować takie kwestie jak remont nagrobków, organizacja wykładów, produkcja filmu fabularyzowane opowiadającego o losach podziemia niepodległościowego podczas drugiej wojny światowej. Pierwsza oraz drugiego listopada 2014 roku na cmentarzach w całej Polsce, a tym samym również w Szczecinie będzie przeprowadzana zbiórka publiczna o wdzięcznej nazwie „Przywracamy pamięć o Żołnierzach Wyklętych”. Zbiórka odbędzie się na wielu cmentarzach w całym regionie zachodniopomorskim. Weźmie w niej udział kilkudziesięciu kwestujących oraz kombatantów, którzy mieli swój udział w podziemiu niepodległościowym.

Wszystkie środki, które zostaną zebrane będzie użyte do tego, aby propagować wiedzę, pamięć oraz tradycję polskiego podziemia niepodległościowego od 1939 roku do 1963 roku, poprzez:

  • Budowanie, remontowanie nagrobków, tablic pamiątkowych oraz pomników upamiętniających postawę żołnierzy wyklętych
  • Organizowanie wykładów, uroczystości oraz spotkań z historykami i kombatantami, które będą poświęcone Bohaterom podziemia niepodległościowego
  • Opracowanie oraz wydanie dokumentów źródłowych oraz broszur, które będą miały za zadanie edukowanie dzieci oraz młodzieży na temat podziemia niepodległościowego
  • Wyprodukowanie filmów ukazującego losy żołnierzy z podziemia niepodległościowego podczas drugiej wojny światowej.
  • Zbiórka w Szczecinie oraz innych miastach z regionu Zachodniopomorskiego jest organizowana przez Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręg Szczecin.