Czemu debata odbyła się bez Oleszczuka?

Czemu debata odbyła się bez Oleszczuka?

12 września 2014 0 przez Karol

Niedawno odbyła się pierwsza debata kandydatów na stanowisko prezydenta Szczecina, jednak do dialogu nie zostali zaproszeni wszyscy kandydaci, mimo tego, że takie były wstępne zapewnienia organizatorów debaty. Do debaty nie został zaproszony Stefan Oleszczuk, były burmistrz Kamienia Pomorskiego, który kandyduje na prezydenta Szczecina z ramienia Kongresu Nowej Prawicy.

Szczecińska podstrona serwisu gazeta.pl umieściła informację, że do debaty, która miała miejsce w Teatrze Polskim zostali zaproszeni wszyscy kandydaci „którzy publicznie ogłosili chęć startu”. W dyskusji wzięli udział Piotr Krzystek, Małgorzata Jacyna-Witt, Dawid Krystek, Artur Szałabawka oraz Łukasz Tyszler. Dla Stefana Oleszczuka miejsca nie było, mimo tego, że jest on oficjalny kandydatem Kongresu Nowej Prawicy. W tej sprawie, w dniu wczorajszym Kongres Nowej Prawicy wydał oficjalne stanowisko:

W dniu 10 września 2014 r. odbyła się debata z kandydatami na urząd prezydenta Miasta Szczecin, która została zorganizowana przez radio Tok FM i Gazetę Wyborczą pt. “Usłysz swoje miasto”. W artykule na szczecin.gazeta.pl promującym to wydarzenie, pojawiła się informacja, że “zaproszenie do dyskusji otrzymali wszyscy kandydaci, którzy publicznie ogłosili chęć startu”.

Nie ulega wątpliwości, że wyżej wskazana stacja radiowa i gazeta są liczącymi się środkami przekazu informacji, które mają duży wpływ na kształtowanie opinii publicznej. Tym samym, właśnie te media powinny cechować się wysokimi standardami. Dlatego zaskakuje wykluczenie spośród grona dyskutantów jednego z liczących się kandydatów na stanowisko prezydenta Szczecina – Stefana Oleszczuka.
Wbrew temu, co napisała Gazeta Wyborcza, kandydat Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikke nie został zaproszony do debaty. Przywołuje to na myśl najgorsze chwile historii słusznie minionej. Sytuacja ta zmusza nas do refleksji nad aktualnym stanem debaty publicznej w Polsce.
Nowa Prawica JKM jest czwartą siłą polityczną w Polsce, a w wyborach do Parlamentu Europejskiego oddało na nią swój głos ponad pół miliona obywateli. Brak zaproszenia naszego kandydata należy odczytać jako próbę ograniczenia mieszkańcom Szczecina możliwości wyboru. Należy zauważyć, że warunkiem sprawnie funkcjonującej demokracji jest nieskrępowana wymiana informacji i poglądów, tak aby wyborcy mogli dokonać własnego, a przy tym świadomego wyboru. Pomijanie naszej opcji politycznej w dyskursie publicznym jest równoznaczne z ignorowaniem ponad pół miliona osób, które w ostatnich wyborach oddały na nas swój głos.
Dlatego sprzeciwiamy się wykluczaniu naszej formacji w przekazie medialnym i w trosce o wyborców apelujemy do Gazety Wyborczej i Tok FM o przedstawianie całej oferty politycznej.

Redakcja serwisu TOK FM ustosunkowała się do wyżej wymienionego zajścia i odpowiedziała w tej sprawie osobom zainteresowanym powodem nie zaproszenia Stefana Oleszczuka z Kongresu Nowej Prawicy do debaty, w taki o to sposób:

Redakcja zdecydowała, że na spotkanie nie będą zapraszani kandydaci ugrupowań popierających przemoc słowną i fizyczną.

Bardzo ciekawie wygląda informacja, zwłaszcza w sytuacji, kiedy przeczyta się program partii i zapozna się z działalnością jej członków. Ciekawe, że do publicznej debaty zaprasza się tylko tych polityków, których się popiera, a jeżeli się z nimi nie zgadza to całkowicie się go pomija. Czy Agora boi się Kongresu Nowej Prawicy, że unika ich jak ognia, ciągle krytykując tę partię?