Basen Górniczy zostaje zamknięty. Co dalej?

Basen Górniczy zostaje zamknięty. Co dalej?

17 października 2014 0 przez Karol

Jak na razie jedynie do soboty mieszkańcy Szczecina będą mogli korzystać z pętli na Basenie Górniczy. Już od 18 października nastąpi zmiana organizacji komunikacji miejskiej pomiedzy prawobrzeżem, a centrum Szczecina.

W wyniku przebudowy pętli autobusowo-tramwajowej pętla zostanie wyłączone zr uchu. Autobusy, które aktualnie dojeżdżają do Basenu Górniczego od strony Dąbia i Zdrojów swój przystanek końcowy będą miały zlokalizowane przy ulicy Eskadrowej, a dokładniej pomiędzy Mostem Pionierów, a ulicą Przestrzenną, po stronie lotniska. Zastępcza linia autobusowa 807, które kursuje do Bramy Portowej również będzie miała swój zastępczy przystanek w tym miejscu.

Aby zapewnić jak najlepsze warunki bezpieczeństwa pasażerów, którzy korzystają z tymczasowego węzła przesiadkowego wszystkie pojazdy będą zabierały oraz wysadzały ich po jednej stronie jezdni. Dzięki temu pasażerowie nie będą zmuszeni do przemieszczenia się po pasach ruchu. Na dzień dzisiejszy zostało wyznaczonych 12 tymczasowych przystanków.

Ulica przestrzenna będzie drogą podporządkowaną w stosunku do ulicy Eskadrowej, zaś w ciągu ulicy Przestrzennej relacja jazdy na wprost przez powyższe skrzyżowanie będzie się odbywało tylko za pośrednictwem jednego pasa ruchu.

Przystanki, które mieszczą się na środku będą przyjmowały autobusy linii 807, które zastępują tramwaj, zaś autobusy, które zmierzają w stronę Dąbia zostaną ulokowane nieco bliżej ulicy Przestrzennej, z kolei autobusy zmierzające do Zdrojów będą się zatrzymywać bliżej Mostu Pionierów.

Jak wygląda lokalizacja przystanków od strony dojazdu z prawobrzeża do ulicy Eskadrowej?

 • przystanek 1 i 2 – linia 54 trasa Most Cłowy – Kijewo / Zakłady Mięsne;
 • przystanek 3 – linia 84 trasa Most Cłowy – Kijewo;
 • przystanek 4 – linia 65 trasa Most Cłowy – Osiedle Bukowe oraz linia 71 trasa Most Cłowy – Osiedle Słoneczne;
 • przystanek 5 i 6 – linia 807 trasa Most Cłowy – Brama Portowa
 • przystanek 7 – linia 55 trasa Most Cłowy – Klucz Autostrada
 • przystanek 8 – linia 73 Z trasa Most Cłowy – Zdroje – Płonia – Zdunowo – Wielgowo – Dąbie – Most Cłowy
 • przystanek 9 – linia 73 D trasa Most Cłowy – Dąbie – Wielgowo – Zdunowo – Płonia – Zdroje – Most Cłowy
 • przystanek 10 – linia 56 trasa Most Cłowy – Dąbie Osiedle
 • przystanek 11 – linia 79 trasa Most Cłowy – Jezierzyce
 • przystanek 12 – rezerwowy

Zostały zastosowane dodatkowe oznaczenia kolorystyczne przy tablicach przystankowych z nazwami przystanków, w celu ułatwienia pasażerom podróży. Kolorem żółtym zostały oznaczone te przystanki, na które przyjeżdżają autobusy kierujące się w stronę centrum, zaś kolorem niebieskim niebieskim te w kierunku Zdrojów, a kolorem zielony te na których będą wsiadać pasażerowie chcący pojechać do Dąbia. Takie linie jak:

 • 54, 55, 56, 73Z, 73 D, 79 i 84

Będą kursować według aktualnych rozkładów, zaś na liniach 65, 71 i 807 będzie obowiązywał specjalny rozkład jazdy. Autobusy pośpieszny A, A bis, B, C, D, E G kierujące się w strone prawobrzeża będą się zatrzymywać na Basenie Górniczym w zatoce na wysokości pętli.

Na przeciwległej strony ulicy Eskadrowej zostaną zlokalizowane wyłącznie perony techniczne