Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie

Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie

10 stycznia 2022 0 przez Głos Szczecina

Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie – podstawowe informacje o jednostce

ZDiTM Szczecin to skrót od Zarządu Dróg i Transportu w Szczecinie – jednostki budżetowej, która została wyodrębniona z gminy miejskiej. Szczecin. ZDiTM Szczecin ma szeroki zakres działania. Dzięki prężnie działającej stronie internetowej, zarówno pasażerowie komunikacji miejskiej, jak i szczecińscy kierowcy mogą znaleźć szereg informacji dotyczących aktualnej sytuacji drogowej, wykonywanych robót czy różnego rodzaju utrudnień. Z pewnością warto znać te informacje.

ZDiTM Szczecin – informacje

Siedziba ZDiTM Szczecin znajduje się przy ulicy Klonowica 5. Zakres działania jednostki znajduje się w Statucie jednostki budżetowej pn. „Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego” w Szczecinie. Biuro Obsługi Interesantów jest w tym miejscu czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30-15:30, oprócz siedziby stacjonarnej działa także specjalna infolinia, można ponadto skorzystać z kontaktu e-mailowego. ZDiTM Szczecin składa się z kilkunastu działów, które mają rozdzielone między sobą zadania – zapewnia to sprawą i bezproblemową obsługę interesantów. Na stronie ZDiTM Szczecin można znaleźć wszelkie niezbędne informacje oraz statuty prawne dotyczące funkcjonowania jednostki budżetowej. Są one udostępniane dla każdego zainteresowanego.

 

Informacje dla pasażerów

Na stronie internetowej ZDiTM Szczecin można znaleźć wiele informacji, które interesują w szczególności pasażerów miejskiej komunikacji w Szczecinie. Są to między innymi rozkłady jazdy wszystkich linii wraz z podziałem przystanków, a także mapa rozmieszczenia przystanków na terenie miasta. ZDiTM Szczecin zajmuje się także obsługą Park&Ride oraz mobilnej karty miejskiej. ZDiTM Szczecin przyjmuje wnioski oraz skargi w zakresie działania komunikacji, sprzedaży biletów, zasad przewozu bagaży czy funkcjonowania przystanków. W razie usterki, awarii czy jakichkolwiek nieprawidłowości zauważonych przez pasażera, uwagi można zgłaszać telefonicznie poprzez infolinię lub odwiedzając Biuro Obsługi Interesantów. Regularne przeglądanie strony internetowej ZDiTM Szczecin może znacznie ułatwić pasażerowi podróżowanie po mieście – na bieżąco są bowiem aktualizowane informacje dotyczące chociażby czasowego zawieszenia linii czy awarii na przystankach.

 

Informacje dla kierowców

 

Zakładka strony internetowej ZDiTM Szczecin z informacjami dla kierowcy zawiera istotne fakty, które mogą ułatwić kierowcom poruszanie się po mieście, a także dane dotyczące przetargów czy planowanych inwestycji. Sporo umieszczanych w zakładce informacji dotyczy interesującej kierowców strefy płatnego parkowania (mapy i rozmieszczenie, kwestia opłat), a także aktualnego stanu ruchu na szczecińskich drogach czy miejsc parkingowych Park&Ride. Istotne informacje dedykowane są także dla kierowców odholowanych pojazdów. Do tego typu zdarzenia może dojść na ulicach Szczecina z różnych powodów – najczęściej jest to parkowanie w miejscach niedozwolonych lub w sposób, który blokuje ruch. Parking dla pojazdów odholowanych znajduje się przy ulicy Hangarowej w Szczecinie. ZDiTM Szczecin prosi również o kontakt w zakresie zimowego oczyszczania miasta oraz odpowiedniego utrzymania stanu nawierzchni.

 

Szczecińska Karta Aglomeracyjna i Mobilna Karta Miejska

Jednym z projektów prowadzonych przez ZDiTM Szczecin jest Szczecińska Karta Aglomeracyjna. Nośnikiem karty SKA jest elektroniczna karta bezstykowa zawierająca specjalny chip. Karta SKA to nowoczesne rozwiązanie, które oferuje możliwość zakupu biletów przy pomocy specjalnej e-portmonetki. Wyrobienia karty można dokonać w wybranych kasach biletowych ZDiTM Szczecin.

 

Mobilna Karta Miejska

Mobilna Karta Miejska w Szczecinie to rodzaj elektronicznej aplikacji, stworzonej z myślą o mieszkańcach Szczecina oraz licznych gościach, którzy przybywają do miasta. Jest to pierwsza tego typu karta mobilna funkcjonująca w Polsce. Aplikacja jest dostępna dla urządzeń z systemami operacyjnymi Android i iOS, natomiast aby z niej korzystać konieczne jest posiadanie aktywnego połączenia z siecią internetową.

Ceny biletów

ZDiTM Szczecin zajmuje się również ustalaniem cen biletów jednorazowych i okresowych na komunikację miejską w Szczecinie. Są to zarówno bilety papierowe, jak i elektroniczne czy całkowicie mobilne. Obecnie w Szczecinie obowiązują bilety 15-minutowe, 60-minutowe i 120-minutowe. Klienci ZDiTM Szczecin mogą także zakupić specjalne karnety na 10 przejazdów 15, 30 i 60-minutowych. ZDiTM Szczecin oferuje ponadto również bilety dobowe oraz wielodobowe, weekendowe i wielodniowe. Dla grup co najmniej 15 lub 25-osobowych przeznaczone są specjalne bilety grupowe, natomiast turyści przybywający do miasta w okresie letnim mają szansę na zakup biletów turystycznych w korzystnej cenie. Pasażerowie miejskiej komunikacji mogą kupować bilety w kasach biletowych ZdiTM, w mobilnych biletomatach czy w biletomatach stacjonarnych. Na terenie miasta znajduje się również kilka punktów prywatnych, które prowadzą dystrybucję tradycyjnych biletów w formie papierowej.

0 0 votes
Daj ocenę