Szczeciński Rower Miejski

Szczeciński Rower Miejski

10 stycznia 2022 1 przez Głos Szczecina

Szczeciński Rower Miejski, czyli sposób na ekologiczne podróżowanie bez stania w korkach!

Chyba nie ma kierowcy, który lubi stać w korkach i tracić na tym swój cenny czas. Szczecin jako jedno z kilku polskich miast znalazł na to sposób. Rower miejski Szczecin to idealna propozycja dla osób, które chcą zadbać o kondycję, przy okazji ominą korki i dostaną się pod wskazany adres szybko i bezproblemowo. Rowery miejskie cieszą się coraz większą popularnością i nie można się temu dziwić – wiele polskich miast inwestuje w te ekologiczne rozwiązania, dzięki którym po każdym mieście można poruszać się naprawdę sprawnie. Rower miejski Szczecin to ciekawa propozycja dla mieszkańców oraz turystów przybywających do Szczecina, którą warto poznać bliżej.

Szczeciński Rower Miejski dla każdego!

Rower miejski Szczecin to propozycja, z której może skorzystać dosłownie każdy, bez względu na wiek czy płeć. Oferta skierowana jest w szczególności do osób aktywnie dbających o swoje zdrowie, które poszukują sprawnej i ekologicznej metody podróżowania po coraz mocniej zakorkowanym mieście. System bezobsługowych wypożyczalni działa w Szczecinie całodobowo od sierpnia 2014 roku. Jest to jeden z systemów obsługiwanych przez Nextbike, działającego jeszcze w kilkunastu innych polskich miastach. Obecnie w ramach wypożyczalni działa aż 84 miejskich stacji, w których można wypożyczać ponad 700 rowerów. Na stronie internetowej można znaleźć dokładną mapkę przedstawiającą rozmieszczenie poszczególnych stacji. Dzięki temu że jest ich tak wiele, podróżowanie po mieście przy pomocy roweru okazuje się w Szczecinie naprawdę bezproblemowe. Rower miejski Szczecin gwarantuje użytkownikom, że w miarę możliwości w mieście będą powstawały kolejne stacje. Warto pamiętać, że Szczeciński Rower Miejski nie funkcjonuje w okresie od 1 grudnia do 28 lutego, kiedy to rowery są zabezpieczane na zimę oraz przygotowywane do kolejnego sezonu.

Jak korzystać?

Aby skorzystać z rowerów w Szczecinie, wystarczy zarejestrować się na stronie www.bikes-srm.pl, zakładając konto użytkownika. Konieczna będzie akceptacja regulaminu oraz wpłata 20 złotych na swoje prywatne konto wypożyczającego. Rower miejski Szczecin po udanej rejestracji prześle na adres e-mail i numer telefonu komórkowego kod PIN, który będzie niezbędny do wypożyczania rowerów. Wypożyczać roweru mogą osoby powyżej 13 roku życia, jednak małoletni potrzebują pisemnej zgody rodziców, która musi zostać przekazana operatorowi rowerów miejskich. Aby pożyczyć rower, wystarczy podejść do terminala na jednej ze stacji i postępować zgodnie ze wskazówkami, które wyświetlą się na ekranie. Konieczne będzie podanie indywidualnego numeru PIN. Należy następnie podejść do wskazanego roweru i wysunąć go z elektrozamka. Nowe stacje szczecińskich rowerów pozwalają użytkownikowi wypożyczyć pojazd również poprzez aplikację czy czytnik kodów QR. Aby oddać rower, wystarczy podjechać do dowolnej stacji i zapiąć pojazd do elektrozamka. Logując się na swoje konto za pomocą panelu dotykowego można sprawdzić, czy proces zwrotu został przeprowadzony poprawnie. Gdyby wszystkie stojaki były zajęte, można przypiąć rower do stacji specjalną linką z zamkiem szyfrowym. Po takim zapięciu roweru należy jednak powiadomić infolinię o dokonanym zwrocie. W razie jakichkolwiek problemów rower miejski Szczecin udostępnia całodobową infolinię dla każdego użytkownika.

Ile to kosztuje?

Aby korzystać z systemu rower miejski Szczecin, na aktywnym koncie użytkownika należy mieć co najmniej 10 złotych. Pierwsze 20 minut jazdy jest darmowe, dlatego użytkownicy konta na krótkich odcinkach mogą poruszać się nawet całkowicie za darmo! Licznik zaczyna naliczać opłaty po 20 minucie. Do godziny koszt wypożyczenia to 2 złote, dwie godziny – 3 złote, trzy godziny – 5 złotych. Każda kolejna godzina to już 7 złotych. Maksymalny czas, na który można wypożyczyć rower to 12 godzin, jednak po upływie tego okresu opłata wynosi aż 200 złotych! Cennik jest stworzony w taki sposób, by rower miejski Szczecin był przeznaczony do jazdy raczej na krótkich, typowo miejskich odcinkach. Dzięki temu dostępność rowerów jest spora i każdy użytkownik może skorzystać z systemu. Użytkownicy mają kilka sposobów na doładowywanie swojego konta. Mogą skorzystać z płatności internetowych, dokonując bezpośredniego przelewu lub korzystając z kas operatora systemu.

Aplikacja mobilna

Dla ułatwienia użytkownicy systemu rower miejski Szczecin mogą korzystać z oryginalnej aplikacji o nazwie Nextbike. Aby się do niej zalogować wystarczy podać numer telefonu użytkownika oraz otrzymany kod PIN. Poprzez aplikację w dowolnej chwili można zaktualizować podane dane, przeglądać historię wypożyczeni rowerów czy doładować konto. Łatwy dostęp do aplikacji sprawia, że powyższe dane można przeglądać w każdej chwili – wystarczy jedynie dostęp do Internetu. Dawniej dedykowaną aplikacją było Bike_S, jednak od pewnego czasu już nie funkcjonuje, dlatego użytkownicy są proszeni o zainstalowanie nowego, mobilnego oprogramowania.

5 1 vote
Daj ocenę