Potrzebujesz adwokata? 5 wskazówek, jak wybrać kancelarię adwokacką

Potrzebujesz adwokata? 5 wskazówek, jak wybrać kancelarię adwokacką

27 marca 2022 0 przez Głos Szczecina

Jak wybrać dobrą kancelarię prawniczą? Poznaj nasze wskazówki, dzięki którym wybór adwokata będzie prostszy.

Miejsce zamieszkania

Często osoby z mniejszych miast lub wsi mówią, że muszą jechać do odległego miasta po poradę prawną, ponieważ w okolicy nie ma dobrego prawnika. Po drugiej stronie barykady są osoby mieszkające w dużych aglomeracjach, gdzie nie da się przejść przez centrum miasta, nie napotykając tabliczek z informacjami o działalności kancelarii prawnych. Takie osoby mają wtedy problem z wyborem, ponieważ szukając najlepszego adwokata dla siebie, gubią się w gąszczu możliwości. Przy wyborze adwokata należy wziąć pod uwagę swoje miejsce zamieszkania i określić, na jak duży dystans można sobie pozwolić, udając się do kancelarii prawniczej.

Miejsce rozprawy

Nie bez znaczenia w kontekście poszukiwania adwokata jest też miejsce rozprawy. Jeśli potrzebujesz adwokata, ustal okręg poszukiwań, zawężając możliwości do wyboru adwokata spośród listy osób, których kancelaria prawnicza jest możliwe blisko nie tylko twojego miejsca zamieszkania, ale także miejsca rozprawy. Dobrym wyborem może okazać się wybór kancelarii adwokackiej posiadającej np. filie w różnych miejscach lub w różnych miastach. Co więcej, trzeba pamiętać o tym, że adwokaci z tych samych miast często się znają i wiedzą, jak działa konkurencja. Taka wiedza pozwala ustalić lepszy plan działania.

Lokalizacja kancelarii

Trzeba pamiętać, że dobry adwokat dla ciebie nie musi mieszkać w Warszawie. Stolica słynie z cenionych adwokatów, ale nie oznacza to, że musisz mieć adwokata właśnie z tego miasta. Skup się na znalezieniu dobrych adwokatów w pobliżu ciebie. Jeśli potrzebujesz adwokata, warto szukać tych, których kancelarie są otwarte możliwe jak najbliżej i jak najdłużej, a żeby się do niej dostać, nie musisz pokonywać kilkudziesięciu kilometrów. Dzięki temu zapewnisz sobie poczucie bezpieczeństwa, nie będzie problemów z przesyłaniem dokumentów, a także z kontaktem.

Nawet jeśli będziesz pilnie potrzebował odpowiedzi na pytanie, a adwokat nie będzie mógł odebrać telefonu, położenie kancelarii w pobliżu umożliwi szybki dojazd na miejsce. Oczywiście pod warunkiem, że lokalizacja kancelarii będzie dobrze skomunikowana z resztą miasta. Zorientuj się czy w okolicy jest gdzie zaparkować samochód bez opłat lub jak wygląda taryfikator opłat za postój. A może w okolicy jest przystanek autobusowy lub tramwajowy? Warto zwracać uwagę także na prestiż lokalizacji, w jakiej czynna jest kancelaria. Wygląd zewnętrzny budynku i wnętrza, a także okolica są wizytówką kancelarii. Ponadto można upewnić się, czy kancelaria jest dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Doświadczenie adwokatów

Jedną z najważniejszych cech, na jaką zwraca się uwagę podczas poszukiwania adwokata, jest jego doświadczenie. Im jest ono większe, tym lepiej. Szczególnie, jeśli adwokat wyróżnia się wygranymi sprawami w dziedzinie, której dotyczy także twój problem. Zwracaj uwagę jednak nie tylko na liczbę wyróżnień czy wygranych spraw, ale także na specjalizację adwokata w danej dziedzinie prawnej. Najlepszym wyborem jest adwokat, który jest specjalistą w danej dziedzinie.

Prawo to bardzo obszerna dziedzina, z którą wiąże się konieczność posiada szerokiego zakresu wiedzy i umiejętności odnajdywania informacji czy szybkiego łączenia faktów i wyciągania wniosków. Doświadczenie związane z prawem karnym, cywilnym czy rodzinnym warto dopasować do swoich wymagań i skupić się na poszukiwaniach osoby, której działania są zbliżone do celu w którym zmierzasz.

Jeśli poszukujesz adwokata do sprawy rozwodowej, wybierz adwokata ze specjalizacją w prawie rodzinnym. Jeśli potrzebujesz porady prawnej lub reprezentacji w związku z popełnionym czynem zabronionym, szukaj kancelarii prawnej, w której świadczone są usługi z zakresu prawa karnego. Wybierz takiego adwokata, który budzi twoje zaufanie i wyróżnia się doświadczeniem w danej dziedzinie.

Zakres działań 

Kancelarie prawnicze mogą świadczyć różnego rodzaju usługi. Podczas poszukiwań sprawdzaj opis każdej z nich, czytaj o adwokatach pracujących w danej kancelarii i szukaj informacji, które mogą dotyczyć ciebie i twojej sprawy. Jeśli potrzebujesz adwokata, musisz być gotowany na wydatki. W zależności od zakresu działań, jakie musi wykonać adwokat w danej sprawie, ilości poświęconego czasu, trudności w zbieraniu materiałów dowodowych itd. zarówno plan działania, ich zakres, ale także wysokość wynagrodzenia może być różna.

Kancelaria adwokacka, w której pasują ci komunikacja, kontakt, reprezentujący kancelarię adwokaci, a zakres działań mieści się w założonym przez ciebie budżecie, to dobry znak. 

0 0 votes
Daj ocenę