Laptop 15 czy 17 cali? Jak dobrać rozmiar matrycy?

Laptop 15 czy 17 cali? Jak dobrać rozmiar matrycy?

27 marca 2022 0 przez Głos Szczecina

Wśród kwestii, jakie należy uwzględnić przy wyborze laptopa, wymienia się przekątną jego ekranu. To jedna z najważniejszych cech każdego modelu, ponieważ w znacznym stopniu determinuje jego rozmiar i wagę, a także wpływa na komfort użytkowania. Największą popularnością cieszą się laptopy z ekranem o przekątnej 15 lub 17 cali. Co powinniśmy wiedzieć przed dokonaniem ostatecznego wyboru między tymi dwiema opcjami?

Jak rozmiar matrycy wpływa na użytkowanie laptopa?

Przymierzając się do zakupu laptopa, w pierwszej kolejności powinniśmy określić, w jaki sposób będziemy z niego korzystać. Jeżeli urządzenie ma przede wszystkim pełnić funkcję zamiennika komputera stacjonarnego i będzie się z niego głównie korzystać w stałym miejscu, wówczas możemy pozwolić sobie na zakup laptopa z większym, 17-calowym ekranem. Urządzenia o tak dużej przekątnej z pewnością docenią gracze i profesjonaliści używający programów graficznych, ale też osoby korzystające z komputera do oglądania filmów lub seriali. Większa matryca sprawia, że obraz jest wyraźniejszy, a także bardziej szczegółowy. Co więcej, automatycznie zwiększa rozmiar całego urządzenia, dzięki czemu obudowa może pomieścić szerszą klawiaturę z częścią numeryczną, więcej portów, a nawet wejścia do kart lub napęd optyczny. W przypadku 15-calowych matryc takie udogodnienia są rzadkością, jednak urządzenie jest bardziej poręczne, mniejsze i lżejsze, dzięki czemu sprawdza się lepiej jako przenośny komputer.

Zalety i wady 15-calowych laptopów

Nasz sklep z laptopami posiada bogatą ofertę modeli o różnej przekątnej ekranu. Dlaczego warto zdecydować się na matrycę 15 cali? To doskonały wybór dla osób, które cenią sobie mobilność, ponieważ dużo podróżują w celach rekreacyjnych lub służbowych. To także idealna opcja dla studentów, szukających lekkiego sprzętu, który będą mogli zabierać ze sobą na uczelnie i przenosić między salami wykładowymi. Laptopy tej wielkości nadają się do przeglądania stron internetowych, tworzenia dokumentów tekstowych, arkuszy kalkulacyjnych oraz prezentacji multimedialnych, do grania w niektóre gry, a nawet oglądania filmów. Jednak spędzanie wielu godzin przed takim ekranem okazuje się bardziej męczące w porównaniu z korzystaniem z komputera o większej matrycy. Z kolei brak klawiatury numerycznej czyni go mniej praktycznym i utrudnia wykonywanie pewnych prac.

Laptopy 17 cali – wady i zalety

Główna wada komputerów z większą matrycą to ich rozmiar i waga, przez co nie najlepiej sprawdzają się w podróży lub jako laptop dla studentów. Trzeba też wiedzieć, że duża matryca zwiększa użycie prądu. Bateria wymaga częstszego ładowania, ponieważ czas pracy na akumulatorze okazuje się o 2-3 godziny krótszy w porównaniu z laptopami o mniejszym ekranie. To kolejny powód, dlaczego takie komputery najlepiej sprawdzają się jako zamiennik dla stacjonarnego komputera, mającego stałe miejsce w domu lub biurze. Nie da się jednak zaprzeczyć, że tak duża matryca bardzo korzystnie wpływa na komfort użytkownika. Szczególnie gracze, którzy odwiedzają nasz sklep z laptopami, dopytują o takie właśnie modele.

0 0 votes
Daj ocenę