Inwestowanie w fundusze ETF. Najważniejsze informacje!

Inwestowanie w fundusze ETF. Najważniejsze informacje!

16 lutego 2022 0 przez Głos Szczecina

Osoby poszukujące bezpiecznego sposobu na zainwestowanie posiadanych przez siebie pieniędzy bardzo często wybierają fundusze ETF. Nic w tym dziwnego, ponieważ ten instrument finansowy posiada wiele zalet i jest mniej ryzykowny niż inne. Czym konkretnie charakteryzują się fundusze ETF, kto i jak może w nie zainwestować? Podpowiadamy!

Inwestowanie w fundusze ETF. Najważniejsze informacje!

Większość z nas ceni sobie w miarę bezpieczne rozwiązania, dzięki którym można sporo zyskać. Tak jest właśnie w przypadku funduszy ETF, które cieszą się rosnącą popularnością w Polsce. Z czego ona wynika? Warto przyjrzeć się temu z bliska.  

Fundusze ETF – jak działają?

Fundusze ETF (z ang. Exchange Trader Fund) są w naszym kraju znane pod określeniem funduszy indeksowych ETF. To po prostu otwarte fundusze inwestycyjne, których aktywa są notowane na giełdzie papierów wartościowych. Można je więc umieścić pomiędzy standardowymi funduszami inwestycyjnymi a akcjami giełdowymi. Mechanizm ich działania sprowadza się do emisji akcji (tzw. jednostek uczestnictwa), które stanowią udział w całkowitych aktywach danego funduszu ETF. Inwestorzy kupując akcje uzyskują więc prawo do jego frakcji, a więc określonej części. 

Inwestowanie w ETF – praktyczny poradnik 

Fundusz ETF poprzez sprzedaż jednostek uczestnictwa gromadzi kapitał, który następnie inwestuje. ETF jest zawsze zarządzany w sposób pasywny, co oznacza, że jego celem jest odzwierciedlenie zachowania oraz zmian dotyczących konkretnego indeksu giełdowego, do którego się odnosi. Fundusze pozwalają mniejszym inwestorom na wspólny zakup papierów wartościowych, na które nie byłoby ich stać w pojedynkę. Warto dodać, że zakup czy sprzedaż jednostek uczestnictwa jest możliwa tak naprawdę w dowolnym momencie, co jest niemożliwe np. w przypadku tradycyjnych TFI. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat, wyświetl stronę internetową i zapoznaj się dostępnymi tam informacjami. 

Fundusze ETF – co je wyróżnia?

Jedną z głównych cech charakterystycznych funduszy ETF jest to, że – w przeciwieństwie do tradycyjnych funduszy inwestycyjnych – wartość rynkową jednostek uczestnictwa ustala się na bieżąco, a nie pod koniec dnia. Bezpieczeństwo inwestowania zapewniają krajowe oraz europejskie procedury. Fundusze ETF skierowane są zarówno do mniejszych inwestorów indywidualnych, ale również do dużych inwestorów instytucjonalnych takich jak choćby fundusze emerytalne itp. Zaletą ETF jest niewątpliwie transparentność, elastyczność, pasywne zarządzanie, niskie koszty związane z inwestycją, a zazwyczaj także korzyści podatkowe.  

0 0 votes
Daj ocenę