Filharmonia Szczecin

Filharmonia Szczecin

10 stycznia 2022 0 przez Głos Szczecina

Filharmonia Szczecin – dane kontaktowe, działalność kulturalna i oświatowa placówki

 

Filharmonia Szczecin – dane kontaktowe, działalność kulturalna i oświatowa placówki

 

Filharmonia mimo zmiany stylu życia Polaków, nadal cieszy się niesłabnącą popularnością. Jest to miejsce, w którym można się wyciszyć, posłuchać dobrej muzyki i bezpośrednio zetknąć się z wieloma wydarzeniami kulturalnymi. Filharmonia w Szczecinie cieszy się bardzo dobrymi opiniami i każdego wieczór nie brakuje w niej gości. Warto poznać podstawowe dane dotyczące placówki, a także jej repertuar i wydarzenia cykliczne, które pojawiają się w szczecińskiej filharmonii.

 

Filharmonia Szczecin – podstawowe informacje

 

Szczecińska filharmonia zlokalizowana jest przy ulicy Małopolskiej 48 w Szczecinie w bardzo nowoczesnym, pięknie oświetlanym nocą budynku. Filharmonia Szczecin uznawana jest za przewodnią instytucję kulturalną w całym województwie zachodniopomorskim, mającą ponad 70-letnią tradycję. Z początkowym działaniem filharmonii wiążę się Szczecińską Orkiestrę Symfoniczną, która oficjalnie powstała w latach 40-tych XX wieku. Już po zakończeniu II wojny światowej wielu mieszkańców Szczecina gromadziło się w celu wspólnego grania klasycznych utworów. W latach 50-tych siedzibą Orkiestry Symfonicznej RTM stało się lewe skrzydło gmachu Urzędu Miasta w Szczecinie. Wraz z upływem lat rosła również liczba muzyków orkiestry. 15 grudnia 1953 roku powstała oficjalna Filharmonia Szczecin, która w dziesięciolecie swojego istnienia otrzymała imię Mieczysława Karłowicza. Muzycy grali na rodzimej scenie, a także na koncertach plenerowych czy zagranicznych wyjazdach – między innymi w NRD, Czechosłowacji. Z czasem repertuar orkiestry znacznie się rozszerzył, a nawet stworzono cykle muzyczne. W 2004 roku pojawił się pomysł, by Filharmonia Szczecin uzyskała nową siedzibę w miejscu zniszczonego w czasie II wojny światowej Konzerthausu. Budowę nowego gmachu filharmonii rozpoczęto w 2011, a zakończono w 2014 roku. Całościowy koszt inwestycji wyniósł 100 milionów złotych. Siedziba filharmonii posiada 4 naziemne kondygnacje oraz podziemny parking, salę kameralną oraz symfoniczną, kawiarnię oraz galerię. Budynek jest iluminowany w godzinach 22:00-24:00 oraz w porze jesienno-zimowej między 20:00 a 24:00. Stosowane kolory zależne są od wydarzeń kulturalnych, które odbywają się akurat w gmachu filharmonii.

 

Wydarzenia kulturalne

 

Filharmonia Szczecin to miejsce idealne dla każdego pasjonata kultury. Jedna z ofert dla słuchaczy obejmuje cykle, wśród których można wymienić HARMONY 2018/2019, Arhythmic Perfection Plan vol. 3 czy DECISO 2018/2019. Filharmonia Szczecin to miejsce przeznaczone dla każdego. Dorośli znajdą tu dla siebie symfoniczne brzmienia, a także alternatywne tony połączone często ze sztuką wizualną. Jest to jednak miejsce, w którym odnajdą się także młodzież oraz dzieci w wieku szkolnym. Mogą oni połączyć beztroską zabawę z dźwiękami z edukacją muzyczną i poznawaniem prawdziwej sztuki. Filharmonia Szczecin organizuje bowiem cykle warsztatów dla dzieci. Są one dedykowane już dla dzieci w wieku przedszkolnym, a także dla grup dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. W warsztatach mogą brać udział również dzieci wraz z rodzicami. Filharmonia Szczecin to miejsce przyjazne również dla osób z różnego rodzaju niepełnosprawnością.

IV piętro filharmonii to galeria przeznaczona na różnego rodzaju wystawy. Sala wystawowa znajduje się bezpośrednio pod geometrycznym, wyjątkowo oryginalnym dachem filharmonii. Świetliki zapewniają dostateczny dopływ światła słonecznego, dlatego sala nadaje się na różnego rodzaju abstrakcje, wariacje ze światłem oraz prezentowanie wielu różnych form interdyscyplinarnych. Galeria otwarta jest podczas wydarzeń organizowanych przez filharmonię, a także w niedziele w godzinach 12:00-16:00 oraz w środy w godzinach 13:00-19:00.
Bilety
Szczegółowy cennik filharmonii dostępny jest na stronie internetowej. Bilety na koncerty w sali symfonicznej kształtują się w następujących cenach:
Miejsca I – bilet normalny 55 złotych, bilet ulgowy 45 złotych, bilet grupowy 45 złotych
Miejsca II – bilet normalny 45 złotych, bilet ulgowy 35 złotych, bilet grupowy 35 złotych
Miejsca III – bilet normalny 35 złotych, bilet ulgowy 25 złotych, bilet grupowy 25 złotych
W sali symfonicznej bilety można dostać w następujących cenach:
Miejsca I – bilet normalny 40 złotych, bilet ulgowy 35 złotych, bilet grupowy 35 złotych
Miejsca II – bilet normalny 35 złotych, bilet ulgowy 30 złotych, bilet grupowy 30 złotych
Miejsca III – bilet normalny 25 złotych, bilet ulgowy 20 złotych, bilet grupowy 20 złotych
Filharmonia Szczecin akceptuje Szczecińską Kartę Rodzinną, oferując rodzinom wielodzietnym bilety w wyjątkowo atrakcyjnych cenach, we wszystkich miejscach. Bilety ulgowe można zakupić przy minimum 15 osobach udających się na jeden koncert. Warto podkreślić, że Filharmonia akceptuje również Szczecińską Kartę Seniora, proponując w jej ramach zakup biletów za 5 złotych. Zróżnicowany cennik obowiązuje w ramach koncertów specjalnych – informacje można znaleźć na stronie internetowej lub w kasie Filharmonii.

0 0 votes
Daj ocenę