Praca zdalna Szczecin – gdzie znaleźć atrakcyjne oferty pracy?

Praca zdalna Szczecin – gdzie znaleźć atrakcyjne oferty pracy?

2 czerwca 2021 3 przez Głos Szczecina

Szczecin jest stolicą województwa zachodniopomorskiego, dużym, dynamicznie rozwijającym się ośrodkiem gospodarczym, kulturalnym i naukowym. Miasto przyciąga otoczeniem wspaniałej natury, przyjaznymi warunkami życia i bardzo wieloma atrakcjami.

Bliskość granicy polsko-niemieckiej, dająca dostęp do rozległych rynków zbytu, jest z kolei jednym z najważniejszych atutów inwestycyjnych miasta, zachęcającym polskich i zagranicznych przedsiębiorców do lokowania tu kapitału i rozwijania firm. Spośród wielu innych zalet biznesowych miasta warto wspomnieć też o instytucjach wspierających lokalną gospodarkę – Park Naukowo-Technologiczny, Podstrefa Szczecin Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK Mielec, inkubatory przedsiębiorczości, Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Rozwoju Gospodarczego – Szczecińskie Centrum Przedsiębiorczości, Zachodniopomorska Agencja Rozwoju Regionalnego i inne.

Gospodarkę stolicy Pomorza Zachodniego tworzy blisko 71 tys. jednostek (REGON – 31.03.2021 r. – Podmioty gospodarski narodowej). Są to podmioty gospodarcze różnej wielkości, w tym znaczna liczba dużych zakładów pracy. Aż 49 podmiotów deklaruje stan kadry rzędu 50-999 pracowników, a kolejne 10 zatrudnia co najmniej 1000 osób.

Praca w Szczecinie – Barometr zawodów, bezrobocie

Oferty pracy w Szczecinie dostępne są w bardzo wielu branżach. W profilu gospodarczym miasta istotne miejsce zajmują przemysł maszynowy i stoczniowy, branża IT, transport wodny, rybołówstwo oraz turystyka.

Cenną wskazówką na temat aktualnego zapotrzebowania na szczecińskim rynku pracy jest Barometr zawodów, badanie wykonywane co roku z inicjatywy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Dzieli ono profesje na deficytowe, czyli takie, których przedstawiciele są najbardziej poszukiwani przez lokalnych pracodawców, a także pozostające w równowadze popytu i podaży pracy, a także nadwyżkowe (zbyt dużo chętnych w stosunku do ofert zatrudnienia). Badanie pozwala na wstępną ocenę swoich szans w czasie szukania w Szczecinie pracy.

Przykładowo, w 2021 r. w stolicy województwa zachodniopomorskiego eksperci rynku pracy wskazali 19 grup zawodów poszukiwanych. Są to:

 • z działalności kulturalnej i oświatowej – archiwiści i muzealnicy, nauczyciele języków obcych i lektorzy, nauczyciele przedszkoli, nauczyciele nauczania początkowego, nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących, nauczyciele przedmiotów zawodowych, nauczyciele praktycznej nauki zawodu,
 • z branż handlowej i finansowej – pracownicy sprzedaży internetowej, samodzielni księgowi,
 • z opieki zdrowotnej – ratownicy medyczni,
 • z transportu – kierowcy ciężarówek, kierowcy autobusów,
 • z branży elektromaszynowej – elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy,
 • z budownictwa – brukarze, dekarze i blacharze budowlani, monterzy instalacji budowlanych, murarze i tynkarze, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie,
 • pracownicy służb mundurowych.

Jednocześnie zauważono nadwyżkę szukających posady przedstawicieli 9 zawodów. Trudności ze znalezieniem pracy w Szczecinie w 2021 r. mogą mieć:

 • pracownicy kultury, turystyki – animatorzy kultury, organizatorzy imprez, pracownicy biur podróży i organizatorzy obsługi turystycznej,
 • pracownicy branży beauty – fryzjerzy, kosmetyczki,
 • pracownicy handlu – kierownicy sprzedaży, przedstawiciele handlowi,
 • fotografowie,
 • kierowcy samochodów ciężarowych,
 • socjolodzy i specjaliści ds. badań społeczno-ekonomicznych.

Należy podkreślić, że Szczecin tworzy największy rynek pracy, przyciągający kandydatów z całego województwa. Dobrym prognostykiem dla osób szukających tu zatrudnienia jest niska stopa bezrobocia w mieście. Zgodnie z informacją Głównego Urzędu Statystycznego (stan na marzec 2021 r.) wynosi ona 4,1%. To znacznie mniej od wskaźnika bezrobocia obliczonego dla województwa 8,6%, a także dla kraju – 6,4%.

Praca zdalna w domu: Szczecin – gdzie szukać najnowszych ofert?

Zgodnie z ogólnopolskim trendem w Szczecinie rośnie popularność zatrudniania pracowników w trybie home office. Praca zdalna przestała dotyczyć już niemal wyłącznie branży technologicznej – programistów czy grafików. Obecnie na zdalną organizację pracy decyduje się coraz więcej firm z branż handlowej, finansowej, marketingowej i związanej z innymi usługami. Jak szukać pracy w trybie home office w Szczecinie?

Przeglądanie po kolei wszystkich dostępnych ofert pracy w sieci i szukanie w nich informacji o możliwości pracy poza biurem jest żmudne i nieefektywne. Lepiej postawić na automatyzację tego procesu, czyli zastosować wygodny filtr przeszukiwania ogłoszeń o pracę.

Można to zrobić w prosty i szybki sposób. Wystarczy zarejestrować się na wielofunkcyjnym portalu rekrutacyjnym, np. Praca.pl – to dobry wybór, gdzyż rejestracja na nim jest bezpłatna i bardzo łatwa. Następnie przejść do zakładki Oferty pracy. Po lewej stronie pojawi się okienko z filtrami wyszukiwania do wyboru – zaznaczamy opcję Praca zdalna. W pasku wyszukiwania na górze wpisujemy interesujące nas miasto, np. Szczecin. I to już naprawdę wszystko – po kliknięciu Szukaj pojawi się lista wszystkich dostępnych ofert pracy w trybie zdalnym. Możemy oczywiście dalej filtrować wyniki, podając na przykład interesujący nas obszar zawodowy, stanowisko itp.

Szukanie zatrudnienia zdalnego za pośrednictwem portalu z ogłoszeniami o pracę nie powinno przysparzać większych trudności. Pamiętajmy, że obecnie także wiele rekrutacji przeprowadzanych jest od początku do końca przez internet – łącznie z rozmową kwalifikacyjną!

5 3 votes
Daj ocenę