Nie płacisz mandatów za jazdę bez ważnego biletu? Sprawdź, dlaczego to zły pomysł

Nie płacisz mandatów za jazdę bez ważnego biletu? Sprawdź, dlaczego to zły pomysł

12 marca 2021 0 przez Głos Szczecina

W kwietniu Krzysztof podróżował na gapę autobusem komunikacji miejskiej. Kiedy dostał mandat, schował go do kieszeni kurtki, a po wyjściu z pojazdu – beztrosko wyrzucił do kosza. Kiedy kilka miesięcy później bank odmówił mu kredytu, był bardzo zdziwiony. Zwłaszcza że za odmowną decyzją banku stanęły konsekwencje jazdy bez biletu… Jak to możliwe?

Choć trudno w to uwierzyć, konsekwencje jazdy bez ważnego biletu mogą być wyjątkowo kosztowne. Zwłaszcza jeśli gapowicz zbagatelizuje mandat i nie uiści opłaty. Boleśnie przekonał się o tym 34-letni Krzysztof z Warszawy.

W kwietniu na własnej skórze przekonałem się, jakie konsekwencje może mieć bagatelizowanie mandatów za jazdę bez biletu. Chciałem przejechać tylko cztery przystanki miejskim autobusem linii 189. Pomyślałem więc, że nie ma sensu kupować biletu, w końcu to tylko kilka minut – tłumaczy mężczyzna. Pech chciał, że razem ze mną na przystanku wsiedli do pojazdu kontrolerzy. Kiedy dostałem mandat, zdenerwowany całą sytuacją schowałem go do kieszeni, zaraz po wyjściu z autobusu wyrzuciłem, a później – zupełnie zapomniałem o całym zajściu. Aż do momentu negatywnej decyzji kredytowej wydanej przez bankKiedy dowiedziałem się, że jej przyczyną jest negatywny wpis w Biurze Informacji Gospodarczej InfoMonitor, natychmiast przypomniałem sobie o mandacie…

Czym jest Biurze Informacji Gospodarczej BIG InfoMonitor?

BIG InfoMonitor to Biuro Informacji Gospodarczej, które prowadzi Rejestr Dłużników i zgodnie z Ustawą o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych (Ustawa o BIG) przyjmuje, przechowuje i udostępnia informacje o przeterminowanym zadłużeniu osób i firm (informacje negatywne) oraz informacje o zobowiązaniach płaconych w terminie (informacje pozytywne).

Jako jedyny BIG w Polsce zapewnia dostęp do baz danych Biura Informacji Kredytowej i Związku Banków Polskich. Dzięki temu pozwala na sprawną wymianę informacji między sektorem bankowym i pozostałymi sektorami gospodarki. Udostępnia także przedsiębiorcom nowoczesne narzędzia umożliwiające działanie pod nazwą skuteczna windykacja należności.

Instytucje współpracujące z BIG InfoMonitor

Wśród instytucji współpracujących z BIG-iem, czyli tych, które sprawdzają dane przedsiębiorców i konsumentów w rejestrze oraz wpisują do bazy nierzetelnych płatników, znajdują się m.in.:

  • banki,
  • pozabankowe instytucje finansowe,
  • leasingodawcy,
  • operatorzy telefonii komórkowej i internetu,
  • urzędy,
  • spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe,
  • ubezpieczyciele,
  • przedsiębiorstwa komunikacji publicznej,
  • zakłady komunalne,
  • fundacje i stowarzyszenia.

Z zasobów BIG-u regularnie korzystają także przedsiębiorcy, którzy przed podpisaniem umowy z nowym klientem chcą zweryfikować jego wiarygodność płatniczą.

Jazda bez biletu – kiedy dłużnik może trafić na czarną listę BIG-u?

Aby dokonanie wpisu gapowicza na listę dłużników BIG było możliwe, konieczne jest spełnienie określonych prawem warunków. Minimalna kwota długu musi wynosić (wraz z odsetkami) 200 zł w przypadku konsumentów i 500 zł w przypadku firm. Co najmniej 30 dni przed dokonaniem wpisu wierzyciel musi wysłać dłużnikowi listem poleconym wezwanie do zapłaty wraz z informacją o planowanym dokonaniu wpisu. Od momentu wymagalności należności musi minąć co najmniej 30 dni.

Konsekwencje wpisu do Rejestru Dłużników BIG

Jeśli twoje dane znajdują się w Rejestrze Dłużników, w oczach współpracujących z BIG-iem instytucji będziesz uchodził za osobę nierzetelną i niewiarygodną finansowo. Konsekwencją takiego stanu rzeczy może być nie tylko negatywna decyzja kredytowa, ale także brak możliwości zawarcia umowy leasingowej, umowy z operatorem telefonii komórkowej i internetu czy mniejsze szanse na współpracę biznesową z nowym kontrahentem.

Chcesz uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek?

Chcesz uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i zwiększyć swoje szanse na kredyt? Przed złożeniem wniosku, pobierz ze strony BIG InfoMonitor Raport o Sobie. Dzięki niemu dowiesz się, jak widzi cię bank, lub inna instytucja finansowa. Raz na pół roku wygenerujesz raport zupełnie za darmo. Jeśli okaże się, że wierzyciel umieścił twoje dane w rejestrze dłużników, zyskasz czas, by spłacić zadłużenie, nie dopuszczając do tego, by informacja o zadłużeniu dotarła do kredytodawcy, ponieważ zgodnie z wymaganiami Ustawy o BIG, dług spłacony powinien zniknąć z rejestru w ciągu 14 dni od spłaty.

0 0 votes
Daj ocenę