
Najnowsze trendy w budowie domu – z jakich materiałów budowlanych korzystać?
25 września 2021Budowa domu jest ogromnym przedsięwzięciem, w którym powinniśmy przeanalizować każdy krok. Dotyczy to nie tylko wyboru odpowiedniego projektu, zastosowań technologicznych, ale także odpowiednich materiałów budowlanych. Do budowy domu jednorodzinnego najchętniej wykorzystywanymi materiałami są cegła, beton, kamień oraz drewno.
Cegła do budowy domu – jaką wybrać?
Obecnie, rynek rozwija się, a my mamy coraz więcej możliwości dotyczących technologii, za pomocą których wybudujemy dom. Każdy z nas stoi przed wyborem odpowiedniej technologii: ściany murowane, szkieletowe, prefabrykowane czy masywne. Od wielu lat, w Polsce najchętniej wykonuje się ściany murowane. Jest to bowiem łatwa oraz tania metoda budowy, która posłuży przez kolejne pokolenia.
Wybierając najlepsze materiały budowlane takie jak cegłę do budowy naszego domu, weźmy pod uwagę przede wszystkim właściwości materiału. Obecnie, rynek jest przesycony możliwościami, a typów cegieł znajdziemy naprawdę wiele. Najważniejsze parametry budulca to te związane z izolacją akustyczną, cieplną oraz wytrzymałością. Najnowsze cegły, jakie są dostępne na rynku to:
- Cegła ceramiczna.
- Powstaje ona głównie z gliny i jest klasycznym materiałem budowlanym stosowanym od lat. Sprawdza się przy wykonywaniu dwu- oraz trzywarstwowych ścian. Jej rozmiary są niewielkie, przez co nadaje się także do konstruowania sklepień oraz nadproży.
- Cegła silikatowa.
- Produkowana jest ona z masy piaskowo-wapiennej. Jej unikalny proces produkcji przekłada się na fakt, iż jest ona niezwykle wytrzymała. Jednocześnie jednak jest ognioodporna oraz doskonale izoluje przed zimnem i hałasem.
- Bloczki komórkowe.
- Ten rodzaj cegły jest lżejszy niż silikaty, ale jednocześnie bardziej nasiąkliwy. Wciąż jednak dobrze izoluje oraz jest wodoodporny.
- Pustaki.
- Jest to najnowszy rodzaj cegły, stworzony z keramzytobetonu. Budulec ten wyróżnia się doskonałym współczynnikiem przenikania ciepła przy niewielkiej warstwie.
Cegły możemy podzielić także ze względu na ich budowę, a będą to:
- Pustaki.
- Używa się je zamiast cegieł w celu szybszego wzniesienia murów.
- Cegła dziurawka.
- Posiada ona specjalne okrągłe otwory poprawiające jej izolacyjność.
- Cegła kratówka.
- Podobna jest do dziurawki, jednak posiada drążenia w kształcie rombów.
- Cegła pełna.
- Ze względu na swoją wytrzymałość, jest ona doskonałym budulcem ścian nośnych.
Cement – najnowsze trendy
Wyróżniamy 5 rodzajów cementów. Oznaczenia od I do V oznaczają czystość cementu, przy czym I oznacza najmniejszą ilość domieszek.
- Cement portlandzki (CEM I).
- Stosowany jest do przygotowywania betonu pod konstrukcje zbrojne.
- Cement portlandzki wieloskładnikowy (CEM II).
- Używany przede wszystkim do przygotowywania betonów zwykłych oraz zaprawy tynkarskiej i murarskiej, a także warstw stabilizujących i podkładowych.
- Cement hutniczy (CEM III).
- Używany jest głównie do produkcji betonów narażonych na działanie kwasów humusowych oraz siarczanów. Będzie zatem doskonały do wykonywania fundamentów oraz formowania masywnych konstrukcji betonowych.
- Cement pucolanowy (CEM IV).
- Stosuje się go do produkcji tynków wykorzystywanych w podziemiach oraz zapraw.
- Cement wieloskładnikowy (CEM V).
- Tworzy się z niego zaprawy cementowe oraz beton, a także różnego rodzaju zaczyny i oraz mieszanki budowlane odporne na ogień.