Masz dach z płyt azbestowych? Ryzykujesz swoim zdrowiem!

Masz dach z płyt azbestowych? Ryzykujesz swoim zdrowiem!

3 lutego 2021 0 przez Głos Szczecina

Pokrycia dachowe wykonane z płyt azbestowych są nadal częstym widokiem w naszym kraju. O ile nowe budownictwo całkowicie zakazuje ich wykorzystania, tak kilkunasto- lub kilkudziesięcioletnie obiekty nadal mogą składać się z tego rakotwórczego wynalazku przeszłości. Jak pozbyć się eternitu z dachu i czy można to zrobić samemu? Dlaczego warto się tego podjąć możliwie jak najszybciej? Omówimy to w dzisiejszym artykule!

Płyty azbestowe to poważne zagrożenie!

Popularność płyt wykonanych z azbestu była swojego czasu bardzo wysoka. Materiał ten był łatwo dostępny, tani, trwały i nieskomplikowany w montażu. Dlaczego został jednak wycofany z obrotu i obecnie kładzie się ogromny nacisk na jego utylizację? Problem dotyczy mikrowłókien, które uwalniane są na skutek uszkodzeń mechanicznych w płytach azbestowych. Te obiekty są kilka razy cieńsze od ludzkiego włosa i w momencie dostania się do naszych płuc, stwarzają ogromne ryzyko.

Pył azbestowy może wywoływać poważne, a wręcz śmiertelne zagrożenie! Przyczynia się do powstawania zjawisk nowotworowych oraz chorób płuc, takich jak pylica. Nic więc dziwnego, że obecnie kładzie się ogromny nacisk na utylizację tego rodzaju pokryć dachowych.

Czy można samodzielnie zdemontować płyty azbestowe?

Eternit na dachu nie stanowi praktycznie żadnego zagrożenia, ale dopóki nie zostanie mechanicznie naruszony. Niemniej jednak do roku 2032 ma on zostać całkowicie wycofany z użytku w naszym kraju. Warto zastanowić się nad jego utylizacją możliwie jak najszybciej, ale czy można przeprowadzić to samemu?

Okazuje się – i to w pełni słusznie – że samodzielny demontaż dachu wykonanego z płyt azbestowych jest zgodnie z prawem całkowicie zabroniony! Na podstawie przepisów mogą zajmować się tym wyłącznie wyspecjalizowane firmy, które wykonają to w sposób bezpieczny dla otoczenia. Jeżeli pomimo to zdecydujesz się na samodzielny demontaż płyt azbestowych, musisz liczyć się z ogromną karą finansową, która może wynosić nawet 5 tysięcy złotych!

Koszt demontażu płyt azbestowych

Dobrą wiadomością może być fakt, że poszczególne miasta i gminy bardzo często oferują atrakcyjne dofinansowania do tego rodzaju prac demontażowych. W niektórych rejonach kraju, koszty demontażu oraz transportu materiałów azbestowych na wysypisko są w 100% pokrywane ze środków publicznych.

Jeżeli z kolei wolisz wynająć specjalistyczną firmę i pokryć koszty prac rozbiórkowych z własnej kieszeni, musisz przygotować się na wydatki rzędu od 300 do 400 zł za tonę materiałów wykonanych z azbestu.

0 0 votes
Daj ocenę