Kiedy najlepiej złożyć wypowiedzenie umowy o pracę?

Kiedy najlepiej złożyć wypowiedzenie umowy o pracę?

15 stycznia 2021 0 przez Głos Szczecina

Kiedy najlepiej złożyć wypowiedzenie umowy o pracę? Wszystko zależy od jej rodzaju. Bardzo istotny jest tutaj twój okres wypowiedzenia. Jak przygotować odpowiedni wniosek i kiedy należy wręczyć wypowiedzenie pracodawcy?

Kiedy najlepiej złożyć wypowiedzenie?

Straciłeś motywację do działania na obecnym stanowisku? A może nie potrafisz dogadać się z szefem i macie inną wizję przyszłości firmy oraz waszej dalszej współpracy? Powodów odejścia może być kilka, ważne, aby dopełnić wszystkich formalności i złożyć odpowiednie wypowiedzenie umowy o pracę. Wzór takiego wniosku powinien zawierać niezbędne informacje dotyczące zatrudnienia. Nie wiesz, kiedy najlepiej złożyć wypowiedzenie? Wiele zależy od rodzaju oraz czasu trwania podpisanej umowy. Jeżeli wraz z pracodawcą zawarliście umowę o pracę, to regulacje prawne dotyczące rozwiązania tego rodzaju kontraktu, opisane są w Kodeksie pracy. Okres wypowiedzenia zależy od czasu, na jaki została podpisana umowa, a także od okoliczności, które przyczyniły się do zakończenia współpracy.

Ważne! Jeżeli warunki współpracy między pracownikiem a pracodawcą, zostały określone za pomocą umowy zlecenie, to obu stron nie obowiązuje okres wypowiedzenia, a ten rodzaj umowy nie podlega warunkom zawartym w Kodeksie pracy.

Sprawdź także, co zrobić, kiedy pracodawca nie chce podpisać umowy o pracę.

Kiedy najlepiej złożyć wypowiedzenie umowy o pracę?

Nie chcesz dłużej pracować w tym miejscu, ale nie wiesz kiedy najlepiej złożyć wypowiedzenie? Uzgadniając z pracodawcą warunki zatrudnienia, zdecydowaliście się na umowę o pracę? Jest to najczęściej wybierany rodzaj kontraktu, a zawarte tam zobowiązania oraz przywileje są najkorzystniejsze dla obydwu stron. Na początku współpracy zapewne zawarliście umowę o pracę na okres próbny. Zazwyczaj czas trwania takiej umowy wynosi 3 miesiące. Jest to czas, kiedy pracownik może dokładnie zapoznać się z wszystkimi obowiązkami na stanowisku i pokazać swojemu pracodawcy, co potrafi oraz jakie kwalifikacje do pracy w tym zawodzie posiada. Jeżeli po tym okresie współpraca dobrze się układa, to następuje podpisanie umowy o pracę na czas określony bądź nieokreślony. Co jednak w przypadku, kiedy pracownik czuje, że objęta posada nie jest tą wymarzoną i nie sprawdza się na tym stanowisku? Należy wtedy złożyć wypowiedzenie umowy o pracę. Odpowiedni wniosek powinien być poprawnie przygotowany i złożony zgodnie z terminem, określonym w Kodeksie pracy.

Kiedy najlepiej złożyć wypowiedzenie w pracy?

Kodeks pracy zawiera wszystkie informacje dotyczące zakończenia współpracy. Kiedy najlepiej złożyć wypowiedzenie w pracy? Wszystko zależy od długości okresu wypowiedzenia oraz typu zawartej umowy. Istnieją trzy rodzaje umowy o pracę, zależne od czasu jej trwania: umowa na okres próbny, umowa na czas określony oraz umowa na czas nieokreślony.

  • Wypowiedzenie umowy o pracę na okres próbny: zgodnie z art. 34 Kodeksu pracy, termin złożenia wypowiedzenia jest następujący i wynosi: 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni, tydzień gdy okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie, a jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące, to wypowiedzenie należy złożyć z dwutygodniowym wyprzedzeniem.
  • Wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony lub nieokreślony zgodnie z art. 36 Kodeksu pracy powinno być złożone: z dwutygodniowym wyprzedzeniem, jeżeli staż pracy był krótszy niż 6 miesięcy, z miesięcznym wyprzedzeniem kiedy w danej firmie pracowaliśmy co najmniej pół roku lub 3 miesiące wcześniej, jeśli współpraca trwała co najmniej 3 lata.

Należy pamiętać, że gdy okres wypowiedzenia wynosi miesiąc lub więcej, to czas jego trwania liczy się dopiero od pierwszego dnia następnego miesiąca, a nie od dnia złożenia wniosku. Natomiast dla wypowiedzenia trwającego 2 tygodnie termin liczony jest od niedzieli następnego tygodnia.

0 0 votes
Daj ocenę