Jak zaplanować ogrzewanie podłogowe?

Jak zaplanować ogrzewanie podłogowe?

7 lipca 2021 0 przez Głos Szczecina

Ogrzewanie podłogowe jest jednym z najpopularniejszych systemów ogrzewania w budownictwie mieszkalnym. Zapewnia wyższy komfort cieplny przy jednocześnie niższych kosztach eksploatacji w porównaniu z tradycyjnymi grzejnikami. Sprawdź, co warto wiedzieć planując ogrzewanie podłogowe.

Ogrzewanie podłogowe: wodne czy elektryczne?

Najczęściej wykonuje się 2 rodzaje instalacji ogrzewania podłogowego – wodne i elektryczne. Pierwszy typ podłogówki składa się z systemu rur grzewczych ułożonych w wylewce, przez które przepływa woda o niskiej temperaturze. Koszt instalacji jest wysoki, ale rekompensuje go tańsza eksploatacja z uwagi na źródło ciepła (np. kocioł, pompa ciepła). Podłogówka typu wodnego jest zwykle stosowana do ogrzewania całego budynku, ale także niektórych pomieszczeń. Najczęściej instalacje montowane są w budynkach, które są użytkowane przez cały rok.

Z kolei głównymi elementami ogrzewania podłogowego elektrycznego są maty lub kable grzejne, które są mniej kłopotliwe w montażu i nie wymagają całkowitego remontu. Z tego powodu mają zastosowanie w pojedynczych pomieszczeniach, jak również w blokach i domkach letniskowych. Poza tym są wariant elektryczny jest tańszy, ale trzeba pamiętać, że z powodu zasilania prądem, koszty użytkowania są wysokie.

Ogrzewanie podłogowe: sama podłogówka czy instalacja mieszana?

Jak zaplanować ogrzewanie podłogowe?

Źródło: cieplydom.szczecin.pl

Ogrzewanie podłogowe może pełnić rolę samodzielnego systemu grzewczego pod warunkiem, że instalacja jest dobrze zaprojektowana i wykonana. Poza tym o wydajności decyduje stopień izolacji budynku, wielkość powierzchni, która oddaje ciepło oraz liczba okien. Z pewnością podłogówka sprawdzi się w domach energooszczędnych.

W budynkach mieszkalnych często stosuje się instalację mieszaną, czyli ogrzewanie podłogowe na parterze w salonie, jadalni, kuchni i w łazienkach oraz tradycyjne grzejniki w pozostałych pomieszczeniach, np. sypialniach czy spiżarni. Wadą takiego rozwiązania jest znacznie bardziej skomplikowana i droższa instalacja. W zależności od rodzaju źródła ciepła, konieczne jest zastosowanie dodatkowych urządzeń, np. osobnych pomp obiegowych oraz zaworu mieszającego.

Projekt instalacji ogrzewania podłogowego

Podłogówkę najlepiej zaplanować jeszcze przed rozpoczęciem budowy domu. Wówczas można uniknąć wielu problemów, np. z wysokością podłóg czy wydajnością ogrzewania. Niemniej dobrze sporządzony projekt instalacji ogrzewania podłogowego także gwarantuje efektywne i bezawaryjne użytkowanie. Specjaliści biorą pod uwagę wszystkie parametry, takie jak wielkość pomieszczeń czy rodzaj ocieplenia, jak również elementy wyposażenia, pod którymi nie powinna przebiegać podłogówka oraz planowaną aranżację. Na tej podstawie ustalają optymalną liczbę obiegów i wielkość poszczególnych płyt grzewczych oraz długość, rozstaw i sposób ułożenia rur. Poza tym projekt zawiera pełną specyfikację materiałów koniecznych do instalacji oraz instrukcje montażowe.

Montaż instalacji ogrzewania podłogowego wodnego

Montowanie instalacji ogrzewania podłogowego przebiega w kilku etapach. Istotną kwestią jest zadbanie o dobrą izolację podłogi, co zapobiega utratom ciepła. W tym celu na podłożu układa się najczęściej styropian o odpowiednich parametrach technicznych oraz płyty lub maty izolacyjne.

Kolejny krok to rozłożenie rur, które przy pomocy specjalnych spinek mocuje się do warstwy izolacyjnej. Gotową instalację wodnego ogrzewania poddaje się próbie szczelności, czyli napełnia woda i zwiększa ciśnienie (zgodnie z zaleceniami producenta). Jeżeli układ działa poprawnie, następuje zalanie gotową mieszanką, czyli jastrychem cementowym lub anhydrytowym. Ma to na celu utrwalenie i zabezpieczenie instalacji przed uszkodzeniami zewnętrznymi.

Ogrzewanie podłogowe w Szczecinie – cieplydom.szczecin.pl

Projekt i montaż instalacji ogrzewania podłogowego wodnego najrozsądniej zlecić profesjonalnej firmie. Prace tego typu wymagają doświadczenia i wiedzy, by wyeliminować ryzyko błędów, które są trudne do naprawienia i mają poważne skutki. Ciepły Dom to firma zajmująca się profesjonalnymi usługami instalacji ogrzewania podłogowego na terenie Szczecina. Gwarantuje fachowe doradztwo, precyzyjne wykonanie i atrakcyjne ceny.

0 0 votes
Daj ocenę