Czym jest septarioza plew?

Czym jest septarioza plew?

19 sierpnia 2021 0 przez Głos Szczecina

Choroby grzybowe stanowią częste komplikacje w obrębie upraw pszenicy i pszenżyta. W przypadku tego typu infekcji konieczne jest zastosowanie skutecznych zabiegów agrotechnicznych. W jaki sposób objawia się choroba, która atakuje uprawne rośliny?

Spis Treści

Opis

Infekcja grzybowa wywoływana jest przez Phaeosphaeria nodorum. Zalicza się ją do chorób określanych jako septoriozy. Rozprzestrzenia się ona na całym świecie, w obrębie wszystkich upraw pszenicy. W Polsce septorioza plew atakuje zazwyczaj pszenicę i pszenżyto. Zdarza się również zaobserwować jej ekspansję w uprawie jęczmienia. Choroba prowadzi do zmniejszenia plonu oraz osłabienia jakości ziarna. W uprawach pszenicy i pszenżyta powoduje straty zbiorów szacowane w granicach od 50 do 60 procent.

Objawy

Septorioza może rozwijać się w każdym stadium wegetacji rośliny. Pierwsze objawy pojawiają się jesienią na siewkach pszenicy. Na liściach widoczne są wówczas brunatne, wydłużone plamy, przybierające soczewkowaty kształt. W ich obrębie powstają nieregularne, piknidia o bursztynowym lub czarnym kolorze. Wiosną objawy choroby pojawiają się także na pochwach liściowych, źdźbłach i kłosach. Jasnobrązowe plamki z upływem czasu ciemnieją, gdyż znajdujące się w ich obrębie tkanki rośliny ulegają nekrozie. W sąsiedztwie kłosów fioletowe lub brunatne przebarwienia pojawiają się na brzegach plew, następnie na osadce kwiatostanu. W znekrotyzowanych plamach powstają piknidia. Grzybnia patogenu nierzadko wrasta do okrywy ziarna.

Zwalczanie

Chcąc zabezpieczyć uprawy przed porażeniem, warto pamiętać o stosowaniu odpowiednich zabiegów agrotechnicznych. Głęboka orka jesienna w znaczącym stopniu utrudnia wydostanie się z gleby zarodników powstałych w resztkach po okresie żniw. Istotne jest także likwidowanie samosiewów, w których mogą kumulować się gatunki, wywołujące chorobę. Warto pamiętać o stosowaniu oprysków na bazie fungicydów w okresie kłoszenia w przypadku zaobserwowania objawów porażenia.

Infekcje grzybowe mogą prowadzić do dużych strat w obrębie uprawianych roślin. Warto więc pamiętać, by w przypadku zauważenia niepokojących objawów stosować odpowiednie środki zwalczające dostępne na stronie Syngenta.pl.

0 0 votes
Daj ocenę