Co warto zwiedzić w Nur-Sułtan

Co warto zwiedzić w Nur-Sułtan

28 sierpnia 2021 0 przez Głos Szczecina

Zdajemy sobie sprawę, że stolica Kazachstanu to bardzo oryginslny kierunek podróży. Jest to jednak nowoczesna metropolia, w której wielu będzie czuć się doskonale.

Jednym z najoryginalniejszych punktów miasta jest wielki namiot Chan Szatyr. Jest to zresztą stosunkowo młoda konstrukcja. Plany jej zbudowania ujawniono dopiero w 2006 roku, z kolei całość została oddana do użytku cztery lata później.Powierzchnia namiotu skonstruowanego na planie elipsy wynosi ponad 20 tysięcy metrów kwadratowych. Nie ma więc co ukrywać, że robi ona wrażenie. Trudno się więc dziwić, że tu i ówdzie, Chan Szatyr zwany jest też największym namiotem świata. Wewnątrz możemy napotkać takie atrakcje jak między innymi centrum handlowe. Namiot warto jednak zobaczyć choćby dla oryginalności całej konstrukcji.

Kolejnym charakterystycznym dla kazachskiej stolicy miejscem jest Pałac Pokoju i Pojednania. Pod tą być może nieco enigmatyczną nazwą, kryje się okazały budynek, który powstał w ramach przygotowań do kongresu religijnego, którego gospodarzem miał być Nur-Sułtan w 2009 roku. Budowę pałacu ukończono z kolei trzy lata wcześniej. Trwała ona w sumie dwa lata. Obecnie Pałac jest między innymi siedzibą teatru operowego. Konstrukcja została stworzona na planie piramidy, dzięki czemu całość mogła zachowywać odporność na tak częste dla Kazachstanu bardzo duże różnice temperatur pomiędzy latem a zimą. Wykonawcą całości inwestycji zostało brytyjskie przedsiębiorstwo Foster and Partners. Oryginalność Pałacu sprawia, że w dalszym ciągu zachwyca turystów, którzy decydują się odwiedzić stolicę Kazachstanu.

Elementem, który wyraźnie góruje nad już i tak okazałą panoramą miasta, jest wieża widokowa o wdzięcznej nazwie Baiterek, co zresztą w języku kazachskim znaczy tyle, co topola. Nawiązanie nie jest zresztą w żadnym stopniu przypadkowe. Nazwa odnosi się bowiem do miejscowego mitu, w ktorym występuje między innymi magiczny ptak – Samruk, oraz drzewo życia Wieża ma jasno symbolizować fakt, jak wielkie znaczenie dla całego kraju ma Nur- Sułtan. Budowa wieży została ukończona w 2002 roku. Od tego czasu, stała się ona jednym z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji turystycznych zlokalizowanych w obrębie miasta­­­. Wizerunek wieży Baiterek można też zobaczyć na monetach w tamtejszej walucie. Ten fakt także dobitnie pokazuje, jak ważne nie tylko w skali lokalnej, ale także krajowej jest to miejsce.

Skoro już o walucie mowa: jeśli wybieramy się do wspomnianego Nur-Sułtan lub do innego miasta w tej części globu, warto także pomyśleć także o zakupie miejscowej gotówki. By nie narazić się na zbyt duży kurs, który może pojawić się w tamtejszych kantorach, warto zrobić to jeszcze przed wyjazdem. Dobrym rozwiązaniem, może być kantor online. Taki wariant pozwoli w kilka minut wymienić dowolną ilość pieniędzy, która przyda się w podróży. Po wybraniu potrzebnej sumy trzeba też podać dane niezbędne do wysyłki i opłacić wymianę przelewem. Pieniądze możemy dostarczyć zarówno na adres domowy, jak i do wskazanego wcześniej punktu odbioru. Może nim być najbliższy sklep Żabka lub kiosk Ruchu. Więcej informacji na temat wymiany waluty online, znajduje się na naszej stornie internetowej, gdzie oferujemy ponad 60 walut z całego świata, dostępnych zawsze od ręki. Odwiedź kantor Gdynia Tavex. 

0 0 votes
Daj ocenę