Podatek akcyzowy od zakupu auta — kiedy i gdzie musisz go zapłacić?

Podatek akcyzowy od zakupu auta — kiedy i gdzie musisz go zapłacić?

24 grudnia 2020 0 przez Głos Szczecina

Kiedyś należało zapłacić podatek akcyzowy w urzędzie celnym, dziś — w urzędzie skarbowym. Co jeszcze powinieneś wiedzieć na temat akcyzy za samochód?

Kupiłeś samochód z zagranicy? Co dalej?

Nabywcę auta z zagranicy czeka nie tylko wykupienie polisy OC i zarejestrowanie samochodu w wydziale komunikacji odpowiedniego starostwa powiatowego. Osoby sprowadzające pojazd z terenu jednego z państw Unii Europejskiej muszą między innymi zlecić przetłumaczenie obcojęzycznych dokumentów samochodu tłumaczowi przysięgłemu oraz zapłacić podatek akcyzowy. O tych i wielu innych obowiązkach nabywców aut z zagranicy przeczytasz w artykule Ile wynosi akcyza za samochód?

Kiedy trzeba zapłacić podatek akcyzowy za samochód?

Nie wszyscy nabywcy aut są zobowiązani do zapłacenia akcyzy. Zgodnie z art. 100 ustawy o podatku akcyzowym, przedmiotem opodatkowania akcyzowego są:

  • import samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terenie kraju,
  • nabycie wewnątrzwspólnotowe samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium państwa,
  • pierwsza sprzedaż samochodu wyprodukowanego na terenie kraju.

Oznacza to, że obowiązek zapłaty akcyzy spada na kierowców, którzy kupili używany lub nowy pojazd z zagranicy, z jednego z państw leżących na terenie Unii Europejskiej albo nabyli wyprodukowany na terenie Polski i jeszcze niezarejestrowany samochód.

Nie w każdym wypadku to nabywca samochodu musi zapłacić akcyzę. Jeżeli kupuje samochód za pośrednictwem komisu, to pośrednik powinien uiścić podatek akcyzowy i udostępnić właścicielowi pojazdu potwierdzenie zapłaty. Nabywca auta ma prawo sprawdzić, czy akcyza została zapłacona, na stronie puesc.gov.pl, czyli na Platformie Usług Skarbowo-Celnych. Stamtąd też pobierze zaświadczenie uiszczenia podatku.

Zapłata akcyzy — gdzie to zrobisz, ile masz czasu i co grozi za przekroczenie terminu?

Nabywca pojazdu ma 14 dni od dnia sprowadzenia samochodu do Polski na wypełnienie deklaracji AKC-U/S (deklaracji uproszczonej dla podatku akcyzowego od nabycia wewnątrzwspólnotowego). W sytuacji, gdy pojazd ma kilku właścicieli, każdy z nich musi wypełnić osobny druk i złożyć go w urzędzie skarbowym. Można to zrobić też online.

Akcyzę należy opłacić w ciągu 30 dni od sprowadzenia auta. Można to zrobić osobiście w siedzibie urzędu skarbowego lub przelewem przez internet.

Na koniec trzeba uzyskać potwierdzenie zapłaty akcyzy, które będzie potrzebne do zarejestrowania pojazdu w starostwie powiatowym, urzędzie miasta lub urzędzie dzielnicy. Takie potwierdzenie właściciel auta otrzyma w urzędzie lub pobierze ze strony puesc.gov.pl.

Jaka kara grozi za niezapłacenie podatku w odpowiednim czasie? Przekroczenie terminu zapłaty akcyzy grozi naliczeniem odsetek. Poza tym bez potwierdzenia zapłaty podatku akcyzowego nie można przerejestrować zakupionego pojazdu.

Ile zapłacisz za akcyzę?

To, jak wysoki podatek będziesz musiał uiścić, zależy od rodzaju pojazdu, jaki wybrałeś, a dokładnie od jego wartości rynkowej oraz od pojemności jego silnika. Również wybór samochodu hybrydowego może wpłynąć na wysokość akcyzy.

Akcyza za samochody osobowe wynosi:

  • 18,6% wartości rynkowej pojazdu w wypadku samochodów osobowych mających silnik o pojemności wyższej niż 2000 cm3,
  • 3,1% wartości rynkowej pojazdu w wypadku samochodów osobowych o silniku mieszczącym do 2000 cm3.

Akcyza za samochody osobowe z napędem hybrydowym wynosi:

  • 9,3% wartości rynkowej pojazdu dla samochodów hybrydowych z silnikiem o pojemności większej niż 2000 cm3,
  • 1,55% wartości rynkowej pojazdu dla aut hybrydowych z silnikiem o mniejszej pojemności niż 2000 cm3.

Co należy zrobić po zapłaceniu akcyzy?

Uiszczenie podatku akcyzowego nie jest jedynym obowiązkiem nabywcy samochodu z zagranicy. Kolejną bardzo ważną czynnością jest wykupienie ubezpieczenia pojazdu, które będzie chroniło przed finansowymi konsekwencjami likwidacji spowodowanych szkód.

Takim ubezpieczeniem jest oczywiście obowiązkowe OC. Możesz dowiedzieć się więcej o tej formie ochrony samochodu, czytając artykuł Ubezpieczenie samochodu średnio za 827 zł w kilka minut!

Cena OC jest jedyną zmienną cechą tego ubezpieczenia. Zakres ochrony, jaką zapewnia, jest zawsze taki sam, co gwarantuje treść ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Znalezienie najtańszej ochrony, na przykład w porównywarce OC, pozwoli na zredukowanie kosztów utrzymania sprowadzonego samochodu do minimum, nawet jeśli podatek akcyzowy za jego nabycie był wysoki.

0 0 votes
Daj ocenę