Lampa ze stylowym abażurem? Jak najbardziej!

Lampa ze stylowym abażurem? Jak najbardziej!

22 października 2020 0 przez Głos Szczecina

Obecnie nie jesteśmy zmuszeni do przerywania wykonywanych czynności i chodzenia spać tuż po zmroku, bo mamy do dyspozycji przeróżne rodzaje źródeł światła sztucznego. W domowym zaciszu z pewnością nie może zabraknąć lamp, od których wymaga się jednak nie tylko pełnienia funkcji użytkowej, ale też dekoracyjnej. Oświetlenie staje się istotnym elementem wyposażenia, za pomocą którego można nadać wnętrzu nowego charakteru, stworzyć niebanalną aranżację. Istotne przy wyborze lampy jest dobranie odpowiedniego klosza lub abażura.

Lampa nie jedno ma imię – dobór klosza i abażura

Pierwszą kwestią podczas wybierania lampy do domu jest dobór optymalnego rozmiaru klosza. Jego wielkość powinna być dopasowana do wymiarów lampy. Nie może być za mały ani zbyt duży, bo zaburzy to proporcje i uzyskamy efekt odwrotny od zamierzonego. Trzeba też mieć na uwadze to, w jakim pomieszczaniu ma być użytkowana lampa. W przypadku przestronnego wnętrza można sobie pozwolić na większy klosz wręcz taki okazały. W przypadku ograniczonego metrażu takie rozwiązanie się nie sprawdzi, bo zbyt duży klosz zdominuje przestrzeń i będzie przytłaczać. Kolejną kwestią jest to, z jakiego materiału został wykonany klosz i abażur. Nie chodzi tutaj wyłącznie o walory estetyczne, ale też o przepuszczalność światła. Wybór jest obecnie ogromny, dzięki czemu mamy ogromne możliwości aranżacyjne.

Klosze szklane lub metalowe to świetna opcja do wnętrz urządzonych w stylu nowoczesnym, minimalistycznym, skandynawskim. Abażury mogą być wykonane z wielorakich tkanin – różnią się pod względem kolorystyki, faktur, grubości, stopnia przepuszczalności światła. W zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać, należy dobrać odpowiednio rodzaj abażura. Tam, gdzie ma zapanować nastrojowy klimat, zaleca się wybierać abażury ciemne, które przytłumią światło i nadadzą mu delikatności. Klasyczne abażury wykonane są z jedwabiu, lnu i bawełny. Mamy te takie z pergaminu, które dają efekt rozproszonego światła. Nasz wybór zawsze powinien opierać się na stylu wnętrzarskim zastosowanym w danym pomieszczeniu. Abażury różnią się też pod względem kształtów – mogą być stożkowe, walcowate, owalne, kwadratowe czy prostokątne.

Artykuł powstał we współpracy z CASA BIANCA – Sklep skandynawski

0 0 votes
Daj ocenę