Ładowarki teleskopowe – jakie są ich rodzaje i czym się charakteryzują?

Ładowarki teleskopowe – jakie są ich rodzaje i czym się charakteryzują?

23 lipca 2020 0 przez Głos Szczecina

Nowoczesne ładowarki teleskopowe są, od strony technicznej, formą wózków widłowych. Należą one do kategorii I WJO, którą stanowią wózki podnośnikowe o zmiennej geometrii wysięgu. Dzięki temu charakteryzują się one uniwersalnym i wielofunkcyjnym zastosowaniem, chociażby poprzez możliwość zaimplementowania w nich zróżnicowanego osprzętu.

Zastosowanie – gdzie można znaleźć ładowarkę?

Ładowarki teleskopowe mają bardzo szerokie zastosowanie. Można je spotkać w rolnictwie i budownictwie. Coraz częściej stosuje się je w obiektach magazynowych. Zastosowanie konkretnej ładowarki zależy w głównej mierze od jej rozmiarów i parametrów pracy. Za ich pomocą można wykonywać w zasadzie wszystkie ciężkie prace rolnicze, wraz z załadunkiem i transportem materiałów i tworzyw.

Rodzaje ładowarek – charakterystyka techniczno – użytkowa

Ładowarki teleskopowe różnią się między sobą konstrukcją napędu. Obecnie na rynku można wyróżnić dwa typy takich urządzeń:

– ładowarki z napędem mechanicznym,
– ładowarki ze wspomaganiem hydraulicznym.

1. Ładowarki hydrostatyczne.

Co ciekawe, zdecydowaną większość ładowarek teleskopowych stanowią urządzenia ze wspomaganiem hydraulicznym. Wyposażone one są w specjalne układy ciśnieniowe, które – na zasadzie przekładni hydraulicznej – przenoszą siły odpowiedzialne za wykonywanie pracy wysięgnika. Dzięki temu ich nośność i wydajność na twardym gruncie są o wiele większe. Zaletą rozwiązań hydrostatycznych jest też ich dokładność. Korekty wykonywane przy pomocy przekładni hydrostatycznych są po prostu bardziej precyzyjne.

2. Ładowarki mechaniczne

Z kolei ładowarki teleskopowe może i nie są takie dokładne, ale znacznie lepiej sprawdzają się na miękkim i odkształconym gruncie. Mechaniczny układ przeniesienia siły jest w tym przypadku zdolny to większego obciążenia pracą. Poza tym w takich warunkach jego sprawność jest o wiele wyższa.

Podsumowanie

Ładowarki teleskopowe to bardzo złożone urządzenia, których dobór nie jest jedynie kwestią własnych upodobań. Jeśli chcemy wykorzystać maksimum ich możliwości technicznych, warto przy ich zakupie przeanalizować właściwości jezdne urządzenia.

Artykuł powstał we współpracy z https://podesty-rentals.pl/ladowarki-teleskopowe/

0 0 votes
Daj ocenę