Domy modułowe

Domy modułowe

24 grudnia 2020 0 przez Głos Szczecina

Choć domy modułowe nie są nowością na polskim rynku to wciąż wywołują wiele wątpliwości. To zdecydowanie jeden z najszybszych sposobów na budowę – poszczególne elementy konstrukcyjne są gotowe i w całości zostają przetransportowane na działkę, a następnie połączone w jedną bryłę. Dzięki temu dom powstaje szybko, a jego właściwości są równie dobre, jak w przypadku tradycyjnych budynków. Czym jeszcze wyróżnia się budownictwo modułowe?

To, czego brakuje nam najbardziej to zazwyczaj czas, dlatego coraz więcej rozwiązań powstaje, aby nam go zaoszczędzić. Niewątpliwie jedną z technologii, która znacznie przyspiesza proces oczekiwania na własny dom są domy modułowe. Gotowe elementy można złożyć w konstrukcję nawet w 3 dni. Przy kilkumiesięcznym, a czasem nawet kilkuletnim czasie tradycyjnej budowy wydaje się to wręcz nieprawdopodobne. Co więcej, szybka budowa wcale nie oznacza gorszej jakości czy niższego komfortu użytkowania. Wręcz przeciwnie! Jakością domy modułowe mogą znacznie przewyższać standardowe budynki.

Zalety domów modułowych

Domy zbudowane z gotowych komponentów wyróżniają się szeregiem zalet, które sprawiają, że coraz więcej osób zaczyna interesować się tym rozwiązaniem. Główne zalety to:

  • czas – wspomniana wcześniej oszczędność czasu to niepodważalny argument za budownictwem modułowym. Nie ma konieczności oczekiwania na dojrzewanie betonu, doglądanie budowy, wybór materiałów. W domu całorocznym od momentu wyboru projektu do całkowitej gotowości zamieszkania potrzeba jedynie 2-3 miesięcy. W przypadku domku letniego bez fundamentów czas ten skraca się do kilku dni,
  • koszt – wbrew pozorom często wybudowanie domu metodą tradycyjną jest znacznie droższe. Oczywiście wiele zależy od materiałów, ale nawet jeśli wzniesienie budynku modułowego okaże się kosztowniejsze, bo np. inwestor wybierze konstrukcję energooszczędną lub pasywną to już samo użytkowanie i eksploatowanie domu będzie znacznie niższe – szacuje się, że oszczędność wynosi nawet 60% w stosunku do budynku tradycyjnego o takiej samej kubaturze,
  • funkcjonalność – na zalety domu modułowego składają się także drobne elementy typu: brak konieczności zatrudniania inspektora nadzoru lub ochrony materiałów, dowolność w terminie budowy, bo nie jest ona uzależniona od pogody czy czystość z uwagi na fakt, że elementy nie wymagają docinania. Wszystkie te małe szczegóły znacznie wpływają na komfort inwestora, który podczas tradycyjnej budowy często wystawiany jest na próbę.

Gdzie zbudować dom modułowy?

Domy modułowe nie wymagają specjalnych miejsc na budowę. Jeśli interesują nas domy budowane w technologii modułowej w danej miejscowości warto poszukać firmy, która specjalizuje się w takim rozwiązaniu w okolicy. Przykładowo, w województwie zachodniopomorskim często wyszukiwana jest fraza nowe domy Szczecin. Świadczy to o dużym zainteresowaniu ofertami nowych domów w Szczecinie. Wystarczy dopisać do wyszukiwanego hasła domy modułowe, aby otrzymać listę firm, z którymi można kontaktować się w sprawie projektu, wyceny i szczegółowych informacji dotyczących budowy wymarzonego domu.

Materiał powstał we współpracy z portalem RynekPierwotny.pl

0 0 votes
Daj ocenę