Czy warto inwestować w kursy HR?

Czy warto inwestować w kursy HR?

24 kwietnia 2019 0 przez Głos Szczecina

W branży HR dokonują się zmiany, których nie da się już określać mianem kosmetycznych. Zarządzanie zasobami ludzkimi przeobraża się, a ten, kto nie chce tego dostrzec, skazuje się na dreptanie w miejscu, podczas gdy świat idzie do przodu. Oczywiście, nie mamy do czynienia wcale z problemem bez rozwiązania. Tym są kursy HR, które cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem.

Kogo zainteresują kursy HR?

Dziś trudno wyobrazić sobie firmę z ambicjami, w której nie moglibyśmy znaleźć działu HR. Za pracowników odpowiedzialna jest przynajmniej jedna osoba, choć liczba ta może być znacznie większa. Oczywiście, pracownicy działu HR to nie jedyne osoby, które mogą uczestniczyć w tego rodzaju kursach. Zajęcia uczące o nowych trendach w branży przydają się choćby managerom zwłaszcza, jeśli ci znajdują zatrudnienie w dużych organizacjach. HR nie ogranicza się przecież do rekrutacji, jak tłumaczy to sobie szereg osób, ale obejmuje również zarządzanie osobami już zatrudnionymi oraz mobilizowanie ich do tego, by pracowały jeszcze lepiej i bardziej wydajnie. Z tego też powodu kursy okazują się atrakcyjne dla dyrektorów i managerów wyższego szczebla, a także dla właścicieli średnich i małych firm, którzy często wszystkie wspomniane tu funkcje muszą pełnić samodzielnie.

Co dadzą uczestnikom kursy HR?

Kursy HR w dość istotny sposób różnią się między sobą, o wielu ich zaletach można jednak mówić jako o takich, które można dostrzec bez względu na okoliczności. Tu warto wspomnieć choćby o zmianie jakościowej w zarządzaniu pracownikami, jaką powodują, a także o rozwoju wiedzy oraz o wskazaniu skutecznych narzędzi, które można wykorzystywać w pracy. Nie da się też zaprzeczyć temu, że kursy pozwalają na zdobycie wiedzy, dzięki której proces rekrutacji i selekcji pracowników staje się skuteczniejszy i uczą tego, jak zarządzać czasem, co pozwala na jeszcze większą wydajność przy jednoczesnym minimalizowaniu uczucia zmęczenia i zniechęcenia. To także znakomite rozwiązanie wtedy, gdy nie można nie oprzeć się wrażeniu, że komunikacja w firmie nie jest najlepsza, a sami pracownicy, pomimo dobrego wrażenia zostawionego w procesie rekrutacji, mają problem z wdrożeniem się i wykonywaniem powierzonych im obowiązków. To także znakomity sposób na uwrażliwienie samej kadry kierowniczej, która zaczyna dostrzegać szczególnie wartościowych pracowników i doceniać wykonywaną przez nich pracę.

Jak wybrać dobry kurs?

Oczywiście, należy liczyć się z tym, że nie wszystkie kursy przeznaczone dla osób zainteresowanych branżą HR są jednakowo dobre. Ich wybór ma więc kluczowe znaczenie dla przyszłych korzyści. Podobnie, jak w procesie rekrutacji, podczas poszukiwania kursów HR niezmiennie sprawdza się system rekomendacji, dobrze jest przy tym wsłuchiwać się zarówno w uwagi krytyczne, jak i w opinie pozytywne. Warto też oceniać obiektywnie możliwości jednostki szkoleniowej. Pomoże w tym choćby ustalenie, od jak dawna organizuje kursy HR, jaka kadra znajduje w niej zatrudnienie i jaka tematyka kursów cieszy się największą popularnością.

Artykuł powstał we współpracy z Kurs na HR
0 0 votes
Daj ocenę